Xerîbî lı helbestên Hêmin û Seyyab
Hêmın ve Seyyab'ın şiirinde gurbet
  1. Tez No: 475992
  2. Yazar: YASEEN ALİ MAHMOOD
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESİM SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Kürtçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın sonunda, şair (Hêmin ve Seyab) hakkında ortaya konulan birkaç noktayı toparlamak gerekir. Araştırmada işaret edilen konular aşağıdaverilmiştir: 1- 'Gurbet' duygusu modern dönemde yayılmıştır. Anlam ve güzelliği tam ve çeşitlidir. Bu durum insanın içinden geçtiği farklı durumlardan kaynaklıdır. Bu durumlar (izalosyon, yalnızlık, göç, vatandan ayrılık ve sevgi gibi). Tüm bu safi duygular birbirine sarılı bir şekilde deruni olarak ortaya çıkar. Gurbet duygusu medeni bir problemden başka şairin gurbet hakkındaki tüm mana aleminin farklı bir medeni problemidir. Bu problem şairin kendisi veya içinde yaşadığı toplumun ortaya çıkardığı bir durum olabilir. Gurbet anlayışının tezahürü; yaşam tarafında tutuk bir vuslat anıdır. Özellikle bu durum toplumun içinde olduğu mizan ve ölçü anlayışına uymamaktadır. 2-Vatandan Ayrılık: Her iki şaire (Hêmin ve Seyab) de gurbet darlık tesirinde bulunmuştur. Onlar da keskin duygu yalnızlıktır. Huzur, zorluk ve çelişki duyguları bu her iki şairin gurbet nedenidir. Sonra da bu ana problem onların bu gidişatının sebebidir. 3-Siyasi Gurbet (poletik):Bu iki şairin de geçirdiği açık bir gurbettir. Toplumsal gurbet siyasi gurbetin temelidir ki; bu durum yabancılaşmaya sebep olmuştur. Onların yaptıklarını farklı kılan bu değerdir ki; dikkat çekici derin bir edebi gurbet anlayışı ortaya çıkarmıştır. 4-Açıktır ki edebi yabancılaşma, orjinal bir sanatsal şiir yaratır. Çünkü bu sanatsal faaliyet bize yaşamın bütününü (siyasi, toplumsal, akonemik vb.) verir. Bu toplumsal gerçeklikten bir perdedir. Tarih onlardan habersizdir, çünkü gurbet bu şairleri şiirsel deneyim açısından diğer şairlere göre daha zenginleştirmiştir. 5-'Gurbet' konusu vatandan ayrılık ve gam ve çile çekmekten bahsetmektedir. Bundan dolayı gurbet şiirleri toplumsal durum hakkında çok gerçekçi bir manzara sunmaktadır. Bugünkü dönemde onu önemli kılan onun bize halkın durumu hakkında verdiği gerçekçi malumattır. 6-Doğa edebi yabancılaşma içinde geniş ve aydınlık bir yer işgal etmiştir. Bu iki şairde de doğa şiirleri dert ve çilenin anlatımında başat rol oynamıştır. Varolan problemlerin dağıtılmasında şiirin hal dili olmuştur. 7- Tezimizin sonucu (Gurbet Şiirleri Sanatı) her iki dilde bu sanatın portresini vermekti. Aşikar oldu ki; bu her iki dilde de gurbet şiirleri, hem şiirin dilsel yönü açısından hem de şiirin görsel niteliği açısından şeffaflaşmasına sebep oldu. Endişe, yalnızlık ve üzüntüden bahsedildiği zaman bu duygu okuyanın sinesinde yer bulur. Şiirlerde birçok kelime ve terim gözüme çarpmaktadır ki; şair bu kavramlarla durumu aydınlatma gayesindedir. Başka bir kısımda şudur ki; her ki şairin de var olduğu ve içinden geçtiği durumdur. 8-Öğrendikleri şeyi şiirsel manzara da vermişlerdir. Gurbette olduklarını çok dile getirmişlerdir. Anlaşılıyor ki; anlattıklarının çoğu kendi gerçek hayatta karşılaştıkları gerçeklerdir. Aralarındaki ilişki derin ve yaşanmış bir ilişkidir. Bu ilişki sebebiyle söz konusu olan toplumsal ilişkilerin gösterilmesidir. 9-Son olarak; bu her iki şairin gurbetteki duyguları, toplumsal şart ve değişik durumlarla karşılaşarak farklılaşmıştır. Şairlerin duyguları halkın duygularının tercümanıdır. Bundan dolayı uzak görünen fakat ayağa kalkmış duygulardır. Bu duyguların özelliği odur ki; derin gerçekler görünür hale getirilmiştir. İnsanların duygularının gurbet ifadelerindeki hali, yine her iki şairinde şiir ve gurbetliklerinin başka bir biçimini oluşturur. Gurbet sayesinde gerçeklerin dürüst bir şekilde insanlara gösterilmesi gibi önemli ve değerli bir hareket gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The researcher in this study must make note on some imaginations and provisions which he found it during his trip with the poetic (Darwesh and Becaso) most of his resu;t is not altimate povisions because it can be habotuated and can have different point of view such as:- 1- The idea of emigration has been familiar in the modern life it takes many different meanings because of the human cases such as worriness, isolation reasonable and irreasonable negation. The emigration and separation from the others must have sociological feelings, the poetic interpret these feeling by poetry with methods, forms and meaning wgich explain his attitude towards his rejected social life. The emigration is a reflection of cultural crises and the emigration of the poetic is a reflection to this crises, as this crises effected him directly or effected his society and shocked his humanitarian vision, thus the concept of emigration become comprehensive and take the aspects of the life in a time of no social balance. 2- The two poetic – Darweesh and Becaso- think that the separation from the country has beg effect on the emigration because it cause the feeling of loneliness, unsafety, instability and sicological sickness. Therefore it will be a reason for challenges to go on with society or this might lead him to separate or leaving sometimes. 3- The emigration of these two poetic resulted from these circumstances which they faced it under the political pressure which effected their socological and idealogical nature which makes them so sensitive towards the destiny of their people. 4- The po;itical emigration is considered the famous kind of emigration for two poetic which explore the social emigration and lead to the self, spiritual and mental emigration which causes positive emigration to the two poetic when the isolation, sepration and pain made them creative in their arts which is represented in their arts work during the emigration and it has special value, different from other arts work, it has deep emigration which resulted the emigration arts its clear for us that the emigration arts give us original poem because it is kind of art concerns with the reflection of the aspects of our common life (political social and economical life) and show many realities that hidden by the history. The emigration gave the poetic rich sources for poetry inspite of they mentioned it in very limited and included way so in the post for example it became at the beginning of the poetry as acclaim but in nowadays it became independent subject in the poetry. 5- the subject of emigration refects the meaning of separation from the country and the feeling of pain and sorrow the the idea of this poetry came as a real reflection for the conditions of the society, to get rid from the idea of emigration for better society. Its important in our modern time because it records the condition of the people while they are suffering from deprivation, separation and lost and showing the social relation. 6- The nature take special place in the emigration poetry for the two poetic it was their companion with their distress it give the inspiration of explaining their claims and suffering with all the live and animate life. 7- Through our study for the structural art of the emigration poetry for the two poetic we final that they are two kinds ( the language and the form), the language of the poetry for the two poetic it seems clear they expalain their tension and disstress, we final that many terms has been repeated it can be language dictionary for the emigration poetic and big part of Lnguage is the culture result and the other part for their experience and circumstances. 8- The two poetic were creative in forming their poetry which explains different from of the idea of emigration. We find that it has been taken from their realities and its sociological / relation between the nature symbols and the reality of the society. 9- Finally, the feelings of the two poetic has been different in the emigration eith the different situation because it is interaction feeling reflecting the feeling of the people according to their cases, it is strong reflecting the suffering and distress of the soul or the society. It is paiful feeling showing a hard struggle in the soul it is real deep feeling between rejecting and approving, and also the emigration poetry has special humanitirian chracteristic for the two poetic it referring to the relation between the poetry and human being according to his value and behavior.