Zımanê ragehandınê dı nuçeyên rojname elektronîk de
Kitle iletişim araçlar dili elektronik gazete ve sayfalar haberinde
  1. Tez No: 475993
  2. Yazar: SAMAD OTHMAN QADER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VECİHİ SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Kürtçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu yazı, çevrimiçi gazetelerde, dil açıklamalarına ve dilin çevrimiçi haberi nasıl etkilediğine göre medya dili ile ilgilidir. Bu araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birincisi (Kitle İletişim Araçlar Dili Elektronik Gazete ve Syfalar Haberinde) Bu bölüm, dili toplumdaki iletişimin önemli bir bileşeni, dil görgü kuralları ve dil aksanları olarak inceliyor. Ayrıca çevrimiçi olarak hazırlanan gazeteleri, bunların internet üzerindeki önemini ve iletişim ağlarını, farklı çevrimiçi gazetelerin tiplerini, kelime ve cümleleri haberlerde incelemektedir. İkinci bölüm: Kürtçe sözcükler; Online haberde (kelimeler ve anlamlar) oluşan Sorani aksanı. Günlük dilde kullanılan Kürtçe sözler genellikle basit ve anlaşılır. Buna ek olarak, dil anlatımları; Ekstra kelimeler, bağlantılı kelimeler, uygun olmayan kelimeler, yabancı dilden türetilmiş kelimeler, kısaltmalar veya deyimler gibi konuların iyi açıklanması ve her biri için Kürtçe Kur'an aksanında örnekler bulunmaktadır. Üçüncü Bölüm: Soran aksanındaki çevrimiçi haberlerde Kürtçe hapis cezaları. Öncelikle, bu bölüm ilk dil bileşeni, medya dili bileşenleri, medya dilinde konu ve eylem ve ikincisi cümleler türünden oluşur; Basit cümleler, karmaşık cümleler, bağlantılı cümleler, cümle cümleleri. Yukarıda belirtilen konuların her biri örneklerle açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This paper is about media language in the online newspapers on the basis of language description and how the usage of language affects online news. This research consists of three parts. The first part is (The Mass Media Language of Electronic newspapers and websites' News). This part examines the language as an important component of communication in the society, language etiquette, and language accents. Also it examines çevrimiçi based newspapers and their importance and communication networks on internet and different types of online newspapers, and their usage of words, and sentences in the news. Part two: Kurdish wordings, for example; the Sorani accent in the online news which consists of (words and meanings). The Kurdish words used in everyday language are usually simple and understandable. In addition, language wordings; like extra words, linked words, inappropriate words, words derived from foreign languages, acronym words, or idioms are well explained and there are examples for each one of them in the Kurdish Sorani accent. Part Three: Kurdish sentences in the online news in the Sorani accent. Firstly, this part consists of first language component, media language components, subject and action in media language, and secondly, types of sentences, for example; simple sentences, complicated sentences, linked sentences, phrase sentences. Each one of the above mentioned topics are explained with examples.