Eşq lı cem Nalî
Nali' ye göre aşk
- Tez No: 475994
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VECHİ SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Kürtçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kalasik şiirlerde de açıklandığı gibi yaratılmış gizli bir varlık olarak düşünülen kadın sıradan bir kadın değildir. Bu nedenle normal bir insan statüsünde görülmemektedir. Dolayısıyla bu kadında normal şartlardaki doğal ve insani özellikler dışındatüm canlılardan daha üstün meziyetlere sahip lord ve kraliçe seviyesinde bir kadın olarak şair tarafından düşünülüp ona göre tasarlanmıştır. Oysaki normal şartlardaki kadın beyinin emrinde ve hizmetinde bulunan şartlar ne olursa olsun insani vasıfların ötesine çekilmeyen biri olarak düşünülür. Burada ise özel bir kadın ve edilmektedir.
Özet (Çeviri)
As explained in Kalasic poems, a woman who is thought to be a secret being created is not an ordinary woman. For this reason, it is not seen as a normal human condition. Therefore, this woman is designed and designed by the poet as a woman at the level of the lord and the queen, who have superior virtues superior to those of living creatures other than the normal natural and human characteristics. However, under normal conditions the female is considered to be one who does not pull beyond human qualities whatever the conditions are at the disposal of her brain. Here, a special woman and conditions are mentioned.