Vibro-acoustic design, manufacturing and characterization of a tonpilz -type underwater acoustic device
Bir tonpilz-tip su altı akustik cihazın vibro-akustik tasarım, üretim ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 476029
  2. Yazar: POLAT KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADETTİN ORHAN, PROF. DR. CİHANGİR DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sonar, bir nesneyi algılayabilen ve ses dalgalarının yardımıyla bu nesnenin konumu hakkında bilgi verebilen bir elektro-akustik sistemdir. Sonar sistemlerinin en önemli bileşenlerinden biri, suyla temas halinde olan ve ses dalgalarını üreten ve algılayan transdüserlerdir. Tonpilz tipi transdüserler su altı akustiğinde en çok kullanılan transdüserler tiplerinden biridir. Genellikle düşük frekanslı uygulamalar için kullanılırlar. Bu tez, 7 kHz civarında veya altında çalışan bir Tonpilz dönüştürücünün tasarlanması, üretilmesi ve sualtı akustik testlerinin gerçekleştirilmesini kapsar. İlk olarak, dönüştürücüler istenilen teknik özelliklere göre tasarlanmıştır. Dönüştürücülerin tasarımı sırasıyla, toplu parametre yöntemi, eşdeğer devre yöntemi ve sonlu elemanlar yöntemi olmak üzere üç basamaktan oluşur. Tasarım işleminin sonunda daha önceden belirlenen parametrelere uygun olarak üç adet transdüser tasarlanmış ve üretilmiştir. Üretilen transdüserlerin karakterizasyon ve su altı akustik testleri, Meteksan Defense Industry Inc. (Ankara)' nin ölçüm tesislerinde gerçekleştirilmiştir. Ölçümlerden elde edilen sonuçlar tasarım aşamalarında elde edilen sonuçlarla kıyaslandığında, sonuçların büyük ölçüde eşleştiği görülmüştür. En yüksek TVR değerleri üretilen üç farklı transdüser için, 4.7 kHz'de 132.3 dB, 4.9 kHz'de 133.7 dB ve 4.7 kHz'de 137.3 dB olarak hesaplanmıştır. En yüksek RVS değerleri ise 4.7 kHz'de -154.7 dB, 4.9 kHz'de -159.1 dB ve 5 kHz'de -156.8 dB olarak bulunmuştur. Böylece, istenilen frekansta yeterli akustik performans göstererek çalışan transdüserlerin tasarımı ve üretimi başarı ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sonar is an electro-acoustic system that can detect an object and give information about the location of this object with the help of sound waves. The most important parts of sonar systems are transducers which are in contact with water and produce and receive sound waves. Tonpilz-type transducer is one of the most popular type of transducers used in underwater-acoustics. It is used generally for low frequency applications. This thesis covers designing, manufacturing and performing underwater acoustic tests of Tonpilz-type transducers operated below 7 kHz. Firstly, transducers are designed according to the technical specifications. Design of the transducers consists of three steps as simple lumped parameter method, equivalent circuit method and finite element method, respectively. Three transducers are specified at the end of the design process by considering the predefined specifications and then they are manufactured. Characterization and underwater acoustic tests of the transducers are performed at acoustic measurement facilities of the Meteksan Defense Industry Inc. (Ankara). When the results from the measurements are compared with the results from the design stages, it is seen that the results are matched well to each other. Maximum TVR values are found as 132.3 dB at 4.7 kHz, 133.7 dB at 4.9 kHz and 137.3 dB at 4.7 kHz for the three different manufactured transducers. Maximum RVS values are found as -154.7 dB at 4.7 kHz, -159.1 dB at 4.9 kHz and -156.8 dB at 5 kHz. As a result, three low-frequency transducers having sufficient acoustic performances have been successfully designed and manufactured.