Total diz artroplastisi uygulanacak hastalarda rejyonal anestezide levobupivakain ve bupivakain'nin kardiyotoksite düzeyinin bnp protein düzeyi ile karşılaştırılması
Comparison of bnp protein level with the cardiotoxicity level of levobupivacaine and bupivacaine in regional anesthesia in patients to undergo total knee arthroplasty
  1. Tez No: 476056
  2. Yazar: KORGÜN ÖKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN GÖĞÜŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Rejyonal anestezi uygulamalarında kullanılan lokal anesteziklerin vücut üzerine olan etkileri birçok araştırmanın ana fikri olmuştur. Günümüzde de sık kullanılan bir lokal anestezik olan bupivakain' nin kardiyotoksik etkileri bir çok çalışmada ortaya konmuştur. Yakın zamanda kullanıma giren levobupivakain daha az kardiyotoksik olma iddiası taşımaktadır. Biz de bu çalışma ile %0.5 levobupivakain ve %0,5 bupivakainin kombine spinal-epidural anestezi ve analjezideki etkilerini karşılaştırdık. Kardiyotoksisite düzeyini ise ölçülen BNP protein düzeyiyle saptamaya çalıştık. Çalışmamız hastane etik kurulundan izin alındıktan sonra, total diz protezlerinde kombine spinal -epidural levobupivakain(n:15) ve bupivakain(n:15) kullanılarak çift kör ve randomize olarak yapıldı. Kombine Spinal-Epidural anestezi için sensoriyal blok başlama zamanı, sensoriyal ve motor blok dereceleri ve iki segment regresyon süresi; analjezi için ise postoperatif 24 saat PCA takılarak VAS, motor ve sensoriyal blok değerlendirmelerine bakıldı. Kardiyovasküler etkiler için; kombine spinal-epidural yapılmadan önce,intraopreatif duyusal blok T 8 düzeyine ulaştığında ve postoperatif 24 saat HKA infüzyonu sonrası BNP protein düzeyine bakıldı. Ayrıca peroperatif ve postoperatif dönemlerde hemodinamik parametreler kaydedildi. Çalışmamızda eşit doz ve konsantrasyondaki levobupivakainle bupivakain kombine spinal-epidural anestezi ve analjezide karşılaştırıldığında, intratekal olarak kullanımda anestezik ve epidural infüzyon ile analjezik etkileri benzer bulunmuştur. Her iki dönemde de ortalama arter basıncı ve kalp hızı açısından gruplar arasında fark bulunmamıştır. Kardiyotoksisite saptamak için bakılan BNP protein düzeylerinde ise; preop ve operasyon sırasındaki ölçümlerde bir fark bulunamazken, postoperatif 24 saat ölçümlerinde yüzde değişimleri karşılaştırıldığında bupivakain grubunda daha fazla yükselme saptadık. Her iki ilacın biriken düzeylerdeki kardiyotoksisite oranının daha fazla olduğunu düşünmekteyiz .Bu yüzden kan ilaç düzeylerini içeren daha detaylı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The effects of local anesthetics used in regional anesthesia practice on the body have been the main subject of numerous research. The cardiotoxic effects of bupivacaine, also a commonly used local anesthetic today, have been manifested in many studies. Levobupivacaine, which has come into use recently, has the claim of being less cardiotoxic. We also compared the effects of combined spinal-epidural anesthesia and analgesia with 0.5% levobupivacaine and 0.5% bupivacaine in this study. We tried to determine the cardiotoxicity level by measuring the BNP protein level. Our study was conducted as a double-blind, randomized study using combined spinal-epidural analgesia/anesthesia of levobupivacaine (n: 15) and bupivacaine (n: 15) in total knee prosthesis after obtaining the permission from the hospital's ethics committee. The onset time of sensorial block, sensorial and motor block grades and two segment regression time for combined spinal-epidural anesthesia were examined whereas, for the analgesia, VAS, motor, and sensorial block assessments were examined by connecting a PCA. For cardiovascular effects, BNP protein level was measured before administering combined spinal-epidural analgesia/anesthesia, when the sensorial block reached to the T8 level intraoperatively and after postoperative PCA infusion for 24 hours were examined. Also, hemodynamic parameters were recorded in the intraoperative and postoperative periods. In our study, when the combined spinal-epidural anesthesia and analgesia of levobupivacaine plus bupivacaine at the same dose and concentration were compared, they were found to have similar effects in terms of anesthesia when used intrathecally and in terms of analgesia when used as an epidural infusion. There was no difference between the groups in terms of mean arterial pressure and heart rate in both periods. No difference was found in terms of the BNP protein levels, which is analyzed to detect cardiotoxicity, in the pre-operative and per-operative measurements while a higher elevation was detected in the bupivacaine group when the percentage changes were compared in the postoperative 24-hour measurements. We suggest that the ratio of cardiotoxicity is higher in the cumulative levels of both drugs. Therefore, more detailed studies on blood drug levels are needed.