Genetik olarak karakterize edilen insan kaynaklı lactobacıllus gasserı suşlarının probiyotik kültür olarak kullanım potansiyellerinin belirlenmesi
Determination of potential use as probiotic culture of genetically characterized human lactobacillus gasseri strains
  1. Tez No: 476075
  2. Yazar: AYŞE GÜNYAKTI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM AŞAN ÖZÜSAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çalışmada, daha önceden anne sütünden izole edilen altı adet Lactobacillus gasseri MA suşunun, PCR (Polimeraz Zincir Reaksiyonu) tabanlı moleküler identifikasyon yöntemi ile genetik olarak tanımlanmıştır. MA suşların probiyotik kültür olarak kullanım potansiyellerinin belirlenmesi amacıyla düşük pH (2 ve 3) değerlerine, farklı (% 0.3 ve % 1) safra konsantrasyonlarına, yapay mide ve bağırsak sıvılarına karşı direnç özellikleri ve hemolitik aktiviteleri in-vitro koşullarda belirlenmiştir. Bunun yanısıra suşlardan çeşitli proseslerde yararlanım potansiyelinin tespit edilmesi amacıyla Sodyum benzoat direnç özellikleri ve alfa amilaz enzim aktiviteleri belirlenmiştir. MA suşlarının oto-agregasyon yeteneklerinin % 97-93, test mikroorganizmaları ile göstermiş oldukları koagregasyon yeteneklerinin ise % 36-58 değerler arasında dağılım göstermekte olduğu belirlenmiştir. MA suşlarının tamamının Amikasin, Gentamisin, Kanamisin, Nalidiksik Asit, Ofloksasin antibiyotiklerine karşı direnç, Amoksisilin, Ampisilin, Kloksasilin, Eritromisin, Penisilin G antibiyotiklerine karşı ise hassasiyet gösterdikleri tespit edilmiştir. MA suşlarının test mikroorganizmaları olarak kullanılan çeşitli grup patojen mikroorganizmalara karşı antimikrobiyal aktivitelerinin belirlenmesi çalışmalarında kaydedilen inhibisyon zon çapı değerleri, on beş adet insan-gıda patojeni için 1.87-14.29 mm, yedi adet balık patojeni için 1.66-11.22 mm, iki adet Candida türü için ise 2.78-4.80 mm değer aralığında olduğu belirlenmiştir. Kaydedilen en yüksek inhibisyon zon değerlerinin MA-2 suşu için Staphylococcus epidermidis ATCC 11228 insan-gıda patojenine, Staphylococcus epidermidis ATCC 11228 balık patojenine, Candida albicans ATCC 10231 fungusuna karşı olduğu belirlenmiştir. MA suşlarının antioksidan aktiviteleri DPPH metoduna göre % 33.33-54.93 değerleri arasında, demir iyonu şelatlama aktiviteleri ise % 7.73-26.88 değer aralığında olduğu belirlenmiştir. Tüm MA suşlarının arasında en yüksek antioksidan aktivite her iki metot için ortak bir sonuç olarak MA-5 suşu için kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, six Lactobacillus gasseri MA strains previously isolated from the human breast milk were genetically identified by PCR (Polymerase Chain Reaction) based molecular identification method. The potency of MA strains as probiotic cultures was determined in in-vitro conditions using different parameters such as; resistance to low pH (2 and 3) values and different (0.3 and 1 %) bile concentrations, resistance to simulated gastric and intestinal fluids and hemolytic activities. Additionally, to check the potential of these strains for utilization in various processes sodium benzoate resistance properties and Alfa amylase enzyme activities have been determined. The auto-aggregation abilities of MA strains was recorded as 97-93 % while the coaggregation abilities with the test microorganisms varies between 36 % and 58 %. All the MA strains were found to be resistant against Amicacin, Gentamicin, Kanamicin, Nalidixic Acid and were found susceptible to antibiotics such as Ofloxacin, Amoxicillin, Ampicillin, Cloxacillin, Erythromycin and Penicillin. The antimicrobial activities studies of MA strains (used as test microorganisms) against various pathogenic microorganisms revealed inhibition zones values as; 1.87-14.29 mm for fifteen human-food pathogens, 1.66-11.22 mm for seven fish pathogens, and for two Candida strains 2.78-4.80 mm. For MA-2 strain the highest inhibition zones were recorded against Staphylococcus epidermidis ATCC 11228 human-food pathogen, Staphylococcus epidermidis ATCC 11228 fish pathogen, Candida albicans ATCC 10231 fungus. According to the DPPH method the antioxidant activities of MA strains were determined to be between 33.33 % and 54.93 % and the iron ion chelating activities ranged from 7.73 % to 26.88 %. The highest antioxidant activity among all MA strains was recorded for the MA-5 strain as a common result for both methods.