Atıksu arıtma tesisinde risk analizi
Risk analaysis in waste water treatment plant
- Tez No: 476080
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELAYİB BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Türkiye Cumhuriyeti Ulusal İSG Konseyinin politika belgesine göre 2009-2013 İSG (İSG) iş kazalarını %20 oranında azaltılması hedeflenmektedir. Yaşanabilecek iş kazalarının azaltılabilmesi için, mevcut risklerin doğru algılanması ve analiz edilmesi gereklidir. Bu tezin amacı; AFYON ATIK SU ARITMA TESİSİ faaliyetleri sırasında oluşabilecek potansiyel tehlikelerin tanımlanması ve bunlara ilişkin risklerin değerlendirilmesi, böylece beklenen veya olası risklerle ilgili kontrol tedbirlerinin alınmasına ilişkin yöntem ve esasların sistematik bir şekilde belirlenmesini sağlayarak, yaralanmaların ve sağlık bozulmalarının asgari seviyelere indirilmesini sağlamaktır. Ayrıca 6331 sayılı İş kanununa göre, İş kanunu kapsamındaki tüm iş yerlerinde risk değerlendirilmesi yapma zorunluluğu da bulunmaktadır. Yapmış olduğumuz çalışmada, Afyon Atıksu Arıtma Tesisinin Fine Kinney metoduna göre risk analizi gerçekleştirmiş olup meydana gelebilecek risklerin önlemi alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Republic of Turkey of the National Occupational Health and Safety Council policy document by the 2009-2013 Occupational Health and Safety (OHS) among the targets of 20% reduction of the incidence of work-related accidents are. In order to reduce work-related accidents that may occur, accurate detection and analysis of existing risks is required. The purpose of this thesis; AFYON WASTE WATER TREATMENT PLANT during the activities, the potential risks identified and there lated risk assessment, we expected or potential risk associated with the control measures to be taken regarding the methods and principles in a systematic manner specified by ensuring, injuries and damage to health of the minimum levels to be reduced to provide. Inaddition, according to the Labor Law No. 6331, covered by laborlaws in all workplaces there is an obligation to assess risk. We have done in the study, Uttaranchal Wastewater Treatment Plant has performed a risk analysis of the Fine Kinney-type of risks that might occur have attempted to measure.