Çeşitli polimerlerin biyosorbent katkı malzemeleri kullanılarak atık sulardan çeşitli metallerin giderilmesi
The removal of various metals from waste water using various polymer of biosorbent supplementary materials
  1. Tez No: 476082
  2. Yazar: SELMA AKDENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TEĞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, biyosorbent immobilize edilmiş Amberlit XAD-4, Metakrilik asit + stiren polimerlerinin üzerinde Cu(II) ve Cd(II) iyonlarının katı faz özütleme yöntemi ile zenginleştirilme şartları araştırıldı. Metal iyonlarının tayinleri atomik absorpsiyon spektroskopi cihazı ile yapıldı. Çalışılan metal iyonların geri kazanma verimi üzerine örnek çözeltisinin pH'sı, elüent türü ve derişimi, çözelti akış hızının ve çözelti hacminin etkisi, tuz etkisi, ve kolonun tekrarlanabilirliğinin etkisi incelendi. Geliştirilen yöntem ile Ceviz kabuğu immobilize edilmiş Amberlit XAD-4 karışımında Cu için 10 kat, Cd için 40 kat; fındık kabuğu immobilize edilmiş Amberlit XAD-4 karışımında Cu için 10 kat, Cd için 10 kat; Siirt fıstığı kabuğu immobilize edilmiş Amberlit XAD-4 karışımında Cu için 60 kat, Cd için 60 kat; Badem kabuğu immobilize edilmiş Amberlit XAD-4 karışımında Cd için 10 kat ; ceviz kabuğu immobilize edilmiş (Metakrilik Asit + Stiren) karışımında Cu için 40 kat, Cd için 10 kat zenginleşme gerçekleştirildi. Yöntemin optimum şartlarda 3 tekrar deneyi için geri kazanma veriminin tekrarlanabilirliği (kesinliği), % 95 güven seviyesinde ceviz kabuğu için Cu % 98,50 ± 3,89 Cd için 100,00 ± 4,57, Siirt fıstığı kabuğu için Cu 98,43 ± 3,76 Cd için 98,76 ± 4,11 , fındık kabuğu için Cu 98,96 ± 0,12 Cd için 98,33 ± 0,83 , badem kabuğu için Cd 98,87 ve 1,85 , ceviz kabuğu immobilize edilmiş Metakrilik Asit + Stiren karışımı için Cu 100,00 ± 2,30 Cd için 99,89 ± 2,83 olarak bulunmuştur. Geliştirilen yöntem Çeşme Suyu, Atık Su, Van Gölü Suyu, Tuz Kuyusu (Erbine), Billoris kaplıca suyu örneklerinde, çalışılan metal iyonların tayinine uygulandı.
Özet (Çeviri)
In this study, preconcentration conditions of Cu(II) and Cd(II) ions for Biosorbent immobilized on Amberlit XAD-4, Methacrylic acid and stiren of polymer by solid phase extraction method were investigated. The determination of the trace metal ions was carried out by atomic absorption spectrometry. The effect of pH, flow rate and volume of sample solution on the recovery of the studied ions was investigated. The developed method with Nutshell immobilized on Amberlite XAD-4 mixture Cu to 10 times, 40 times for Cd nut shell immobilized on Amberlite XAD-4 mixture Cu to 10 times, 10 times for Cd Siirt peanut shell immobilized on Amberlite XAD-4 in the mixture for the Cu 60 times, 60 times for Cd Almond shells immobilized on Amberlite XAD-4 to Cu 10 times in the mixture; walnut hulls has been immobilized (methacrylic acid + styrene) in a mixture Cu of 40 times. The reproducibility of the recovery yields for 3 try again in optimum conditions Method (precision), Cu for the level of walnut shell with 95% confidence 98,50% ± 3,89 for Cd 100,00 ± 4.57, Siirt peanut Shell for Cu 98,43 ± Cd 3,76 to 98,76 ± 4,11, 98,96 ± 0,12 Cd ,nut shell for Cu to 98,33 ± 0,83, 98,87 and 1,85 Cd for the almond shell,walnut shell has been immobilized methacrylic acid + Styrene mixture was found to be for Cu 99,89 ± 2,83 to 100,00 ± 2,30 Cd fort he almount. . The developed method Tap Water, Waste Water, Lake Van, Water, Salt Wells (Erbine), Billoris spring water samples were applied to the determination of metal ions studied