Effects of different vegetable oils and animal fat on performance and carcass traits of broiler chicks
Farklı bitkisel yağlar ve hayvansal yağların broiler tavuklarının performansı ve karkas karakterleri üzerine etkisi
  1. Tez No: 476109
  2. Yazar: BARZAN FADHL FARIQ FARIQ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET ALİ KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, Süleymaniye Üniversitesi Ziraat Bilimleri Fakültesi Zootekni Bölümü Kanatlı Çiftliğinde farklı bitkisel yağlar ve hayvansal yağın broyler performansı üzerine etkisini belirlemek için kurulmuştur. Bu çalışmanın amacı, broyler tavuk rasyonlarına farklı yağ ilavesinin üretim performansı üzerine etkisini belirlemekti. Deneme 8 mart 2017-26 nisan 2017 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Bir günlük 260 adet broyler ross 308 civciv rastgele 5 muamele grubuna dağıtıldı (her muamele grubu 4 tekerrür her tekerrürde 13 civciv). Muameleler T1: kontrol (yağ ilavesiz), T2: %4 kanola yağı, T3: %4 mısır yağı, T4: %4 hayvansal yağ ve T5: %4 ayçiçeği yağı şeklinde oluşturuldu. Bu çalışma boyunca 3 tip rasyon uygulandı. Başlangıç rasyonu (çalışmanın 1. gününden 20. gününe kadar), gelişme dönemi rasyonu (çalışmanın 21. gününden 42. gününe kadar) ve bitirme dönemi rasyonu ( 43. günden 49. güne kadar).
Özet (Çeviri)
This study was carried out at the Poultry Farm of Animal Sciences Department College of Agriculture Sciences, the University of Sulaimani to find out effects of different vegetable oil and animal fat on broiler performance. The aim of this research was to identify the effects of different sources of oils on productive performance of broiler chicks. The experimental period was from 8th March 2017 to 27th April 2017. An overall of two hundred sixty, one-day-old of Ross 308 broiler chicks were distributed randomly on five treatments (4 replicates each with (13 chicks/ replicate). The treatments include T1: Control (without oil and fat addition); T2: Canola oil (%4); T3: Corn oil (%4); T4: Animal fat (%4); T5: Sunflower oil (%4). During the period of study, three types of diets were applied: Starter diet (from the one to 20day of the study), grower diet (from 21 to 42 days of study) and finisher diet (from 43 to 49 days of the study).