Yumurta tavuğu rasyonlarına geç dönemde hayvansal ve bitkisel yağ ilavesinin performans, yumurta kalitesi ve yumurta sarısı yağ asidi kompozisyonu üzerine etkileri
The Effects of sources of supplemental fat on laying performance, egg quality and fatty acid compositions of egg yolk in hens during late laying period
  1. Tez No: 131531
  2. Yazar: ŞABAN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUHLİS MACİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, yumurta tavuğu rasyonlarına geç dönemde hayvansal ve bitkisel yağ ilavesinin performans, yumurta kalitesi ve yumurta sarısı yağ asidi kompozisyonu üzerine etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada 200 adet Isa Brown bibrit yumurta tavuğu, herbiri dört alt gruptan oluşan beş gruba ayrılmıştır. Birinci grup bazal yemle (Grup 1), diğer gruplar ise bazal yeme %4 düzeyinde sırasıyla iç yağı (Grup 2), iç ve keten yağı karışımı (%2+%2) (Grup 3), ayçiçek yağı (Grup 4) ve keten yağı (Grup 5) ilave edilerek oluşturulan rasyonlarla beslenmiştir. Deneme, bir haftası deneme yemlerine alıştırma periyodu olmak üzere toplam dokuz hafta süreyle yürütülmüştür. Bu çalışmada performans ve yumurta sarısı yağ asidi kompozisyonuna ait bulgular bakımından gruplar arasındaki farklılıklar istatistiksel bakımdan önemli (P0.05) bulunmuştur. Deneme geneli itibariyle grupların günlük yem tüketimleri sırasıyla 115.09, 106.92, 106.48, 104.40 ve 101.41 gr; yemden yararlanma oranlan (kg yem/kg yumurta) 2.74, 2.47, 2.52, 2.32 ve 2.34; yumurta verimleri %53.51, 62.10, 60.70, 62.68 ve 59.23; hasarlı yumurta oranlan %3.08, 1.80, 2.34, 1.67 ve 1.84; yumurta ağırlıkları 62.52, 63.68, 64.17, 63.80 ve 63.60 gr; ak oranlan %62.67, 61.13, 62.34, 62.20 ve 62.32; san oranlan %27.50, 28.94, 27.60, 28.24 ve 28.28; kabuk oranlan %10.26, 9.93, 9.68, 9.56 ve 9.39; kabuk kalınlıkları 344.2, 343.4, 341.8, 342.2 ve 341.6 um; spesifik gravite değerleri 1.084, 1.083, 1.082, 1.083 ve 1.082 gr/cm3 ; Haugh birimi değerleri 77.22, 76.55, 76.78, 75.32 ve 75.85; şekil indeksi değerleri yine aynı sırayla %75.77, 75.58, 76.51, 76.53 ve 76.18 olarak saptanmıştır. Diyete yağ ilavesi yumurtlama performansım önemli derecede etkilemiş olmasına rağmen, yumurta kalite özellikleri üzerine etkisi önemsiz bulunmuştur. Keza bu çalışmada rasyona ilave edilen yağların yağ asidi kompozisyonlarının yumurta şansı yağ asidi profiline önemli derecede yansıdığı gözlenmiştir. Nitekim iç yağı içeren rasyonla beslenen gruptan elde edilen yumurta sanlarında palmitik ve stearik asit (%29.10, 10.17); karışık yağ alan grupta oleik asit (%40.08); ayçiçek yağı alan grupta linoleik ve araşidonik asit (%22.10, 2.78); keten yağı alan grupta ise linolenik asit ve DHA (%4.15, 2.54) oranlan kontrol grubu ve diğer gruplardan daha yüksek bulunmuştur. Mevcut çalışmadan elde edilen sonuçlar, diyetsel yağların yumurta şansı yağ asidi kompozisyonunda önemli değişiklikler meydana getirdiğini göstermiştir. 2003, 65 sayfa Anahtar Kelimeler : Yumurta tavuğu, Diyetsel yağ, Performans, Yumurta kalitesi, Yağ asidi kompozisyonu
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to determine the effects of different sources of supplemental fat on laving performance, egg quality, and fatty acid composition of egg yolk during the late laying period. Two hundreds Isa Brown layers at age of 67 weeks were assigned randomly to following isonitrogenous diets fed ad libitum for nine weeks. A standard commercial layer feed (Group 1), basal diet plus 4% tallow (Group 2), basal diet plus 2% tallow and 2% flaxseed oil (Group 3), basal diet plus 4% sunflower oil (Group 4), and basal diet plus 4% flaxseed oil (Group 5) were offered from week 67th to 7501. Each diet was given to four groups, each containing 10 birds. Average daily feed intake (g), feed conversion efficiency (kg feed / kg egg ), hen-day egg productions (%), craked eggs (%) and egg weights (g) for the groups were 1 15.09, 2.74, 53.5 1, 3.08, 62.52 ; 106.92, 2.47, 62.10, 1.80, 63.68 ; 106.48, 2.52, 60.70, 2.34, 64.17 ; 104.40,2.32, 62.68, 1.67, 63.80; 101.41, 2.34, 59.23, 1.84, 63.60, respectively. Albumen, yolk and shell proportions (%), shell thickness (um), spesific gravities (gr/cm3), Haugh units and form indexes (%) were found to be 62.67, 27.50, 10.26, 344.2, 1.084, 77.22, 75.77; 61.13, 28.94, 9.93, 343.4, 1.083, 76.55, 75.58; 62.34, 27.60, 9.68, 341.8, 1.082, 76.78, 76.51; 62.20, 28.24, 9.56, 342.2, 1.083, 75.32, 76.53; 62.32, 28.28, 9.39, 341.6, 1.082, 75.85, 76.18, respectively. Dietary fat supplemantion affected the laying performance, but had no significant effects on egg quality parameters. The dietary fatty acid compositions were reflected to fatty acid composition of egg yolk lipids (P< 0.05). The supplemental tallow increased concentrations of saturated fatty acids (palmitic: 29.10%, stearic: 10. 17%). The proportions of linoleic and arachidonic acids in egg yolks for layers fed the diet containing %4 sunflower oil were higher than the other diets. The concentration of oleic acid (40.08%) was the highest in layers receiving the 2% tallow + 2% flaxseed oil diet. In addition, dietary flaxseed oil increased the concentration of o> linolenic (4.15%) and DHA (2.54%) in yolk at the expence of other unsaturated fatty acids. The results of this study indicated that dietary animal and vegetable fats cause various change in fatty acid composition of egg yolk. 2003, 65 pages Keywords : Laying hen, Dietary fat, Laving performance, Egg quality, Fatty acid composition