Tokat-Zile ilçesine ait topraktaki doğal fon radyasyonunun tespiti
Determination of soil of natural background radiation in the town of Tokat-Zi̇le
- Tez No: 476110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBABA HANÇERLİOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma Tokat-Zile ilçesindeki çevresel radyoaktivite seviyesi ölçümlerinin sonuçlarını sunmaktadır. Çalışma alanındaki farklı bölgelerden toplanan 50 toprak numunelerindeki 238U, 232Th, 40K ve fisyon ürünü 137Cs radyoaktivite konsantrasyonları belirlenmiştir. Emilen ortalama gamma dozu ve yıllık etkin gama dozu, doğal radyoaktivitenin radyolojik tehlikelerini bu radyonüklitlerin ölçülen konsantrasyonlarını temel alarak değerlendirmek için ayrı ayrı ölçülmüş ve 232Th, 226Ra, 40K ve 137Cs ortalama aktivite konsantrasyonları sırasıyla 61,8 ± 2,4, 67,9 ± 2,8, 479,1 ± 34,6 ve 7,5 ± 0,3 Bq kg-1 olarak bulunmuştur. Sonuç Tokat'ın yüksek bir doğal radyoaktivite değerine sahip olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This paper presents the measurement results of environmental radioactivity levels for Zile district, Tokat-Turkey. Radiation concentrations of 238U, 232Th, 40K and fission product 137Cs in 50 soil samples collected from different study sites were determined. To evaluate the radiological hazard of the natural radioactivity, based on the measured concentrations of these radionuclides, the mean absorbed gamma dose and the annual effective dose were evaluated separately. The average activity concentrations of 232Th, 226Ra, 40K and 137Cs were found as 61.8 ± 2.4, 67.9 ± 2.8, 479.1 ± 34.6 and 7.5 ± 0.3 Bq kg-1, respectively.The results show that Zile has not high background.