Yerel ekonomik kalkınma ve turizm ilişkisi üzerine bir çalışma: Kemer örneği
A study on the relationship between local economic development and tourism: Kemer case
- Tez No: 476131
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİYE TUNÇSİPER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Yerel ekonomik kalkınma politikasının temel amacı yerel potansiyellerin etkin şekilde kullanılmasını sağlamaktır. Bu nedenle, yerel düzeyde kalkınmada başarılı olunabilmesi için sektör seçiminin önemi ortaya çıkmaktadır. Turizmin bu noktada önemli bir araç olarak gündeme geldiği düşünülmektedir. Çalışmada, bu düşüncenin test edilmesi amaçlanmaktadır. Yerel ekonomik kalkınmada turizm sektörünün önemini belirleyebilmek amacıyla yapılan bu çalışmanın ilk iki bölümünde yerel ekonomik kalkınma, turizm sektörü ve sektörün ekonomik kalkınmada önemi üzerine bir yazın taraması yapılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise, önceki bölümlerde ortaya konan yazınsal bilgiler ışığında,“Güney Antalya Gelişim Projesinin”bölgesel merkezi olan ve kalkınma kutbunun da merkezi kabul edilen Kemer yöresinde bir araştırma yapılmıştır. Araştırma yörede yaşayanlar ve yörenin yönetiminde görev alanlar olmak üzere iki farklı anket ile tamamlanmıştır. Bulgular, turizm sektörünün yerel kalkınmada güçlü bir araç olabileceğini ve bunun teknik açıdan da gerçekleştirilebilir nitelikte olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of local economic development is to provide the use of local potentials effectively. Therefore, in order to be successful in local development, the importance of sector choice appears. It is considered that tourism becomes a tool at this point. In this study, the test of this idea is intended. In the first two parts of this study made to determine the importance of tourism sector in local economic development, a literature study has been made on the significance of tourism sector and the sector itself in economic development. In the last part of the study, in the light of literary information stated in previous parts, a research has been made in Kemer district regarded as the regional centre of“Southern Antalya Development Project”and also the centre of development pole. The research is completed with two different surveys conducted on local people and local authorities. Findings show that tourism sector will be a strong tool in local development and this can technically be realized.