Mr görüntülerinde beynin bölümlerinin görüntü işleme yöntemleriyle bölütlenmesi ve hacminin hesaplanması
Segmantation of brain partitions and brain volume calculation in mr images by image processing methods
- Tez No: 476138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA İÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzde, tıp dünyası, insan vücudundaki yumuşak dokunun görüntülemesinde Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) tekniğini, iyi sonuç vermesi, zararsız olması ve güvenilirliğinden dolayı tercih etmektedir. MRG ile görüntü işleme tekniklerinin ortak ve etkin kullanımının noninvaziv teşhise yardımcı olduğu aşikârdır. MRG ile tespit edilebilen hastalıklara tanı koymada görüntü işleme teknikleriyle çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar akademisyen ve doktorların işlerini kolaylaştırmakta ve paralel olarak tetkik ve tedavi sürecinin takibinde gözle algılayamayacakları durumlarda bireysel olumsuzluklardan dolayı oluşabilecek hataları azami seviyede bertaraf etmekte ve sayısal analiz olanakları sunmaktadır. Beynin manyetik rezonans ile çekilen görüntülerinde gözle ayırt edilebilecek üç adet bölüm vardır. Bu bölümler, beyin sinir hücreleri olan nöronlardan meydana gelen gri madde, beyin hücrelerinin miyelinli uzantılarında yani akson uçlarından meydana gelen beyaz madde ve beyin omurilik sıvısıdır. Bu bölümlerde oluşan farklılaşmalar, çeşitli bozukluklara sebep olabilmektedir. Bazen hastalıklar da beynin bölümlerinde yapısal değişime yol açabilmektedir. Bu çalışmada Disleksi, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite hasta grubu ile sağlıklı grubuna ait MR görüntüleri üzerinden gri cevher/beyaz cevher oranları hesaplanmıştır. Teşhis ve takip açısından konuyla ilgili uzmanlara yardımcı sonuçlar elde edilmesi amaçlanmıştır. Hasta grup gri cevher oranları kontrol grubuna göre düşük çıktığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the medical world prefers the Magnetic Resonance Imaging (MRI) technique in view of soft touch in human body because of its good result, harmlessness and reliability. It is obvious that the common and effective use of MRI and image processing techniques is a noninvasive diagnostic aid. Therefore, the studies done by image processing techniques to diagnose the diseases that can be detected by MRI make the work of doctors easier and at the same time provide the possibility of numerical analysis and minimum the mistakes caused by human factor in cases where experts can not see with human eyes. There are three main parts of brain images obtained by MRI. These are called gray matter from neurons, white matter formed by myelinated axon tips of neurons, and cerebrospinal fluid (CSF). The differentiation in these parts can cause various disorders. Sometimes diseases can lead to structural changes in the parts of the brain. In this study, gray matter / white matter ratios were calculated from MR images of Dyslexia, Attention Deficit and Hyperactivity patient group and healthy group. It is aimed to obtain help results from relevant experts in terms of diagnosis and follow-up. Patient group gray matter ratios were lower than control group.