Kronik otitis medialı kulaklarda korda timpani sinirinde meydana gelen histopatolojik değişiklikler
The histopathologic changes of chorda tympani nerve in chronic otitis media
  1. Tez No: 476171
  2. Yazar: ÖZLEM ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN DADAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Korda timpani siniri, orta kulak boşluğunda bir kemik kanal içinde seyretmeyen çıplak bir sinirdir.. Fasiyal sinirin mastoid segmentinden ayrıldıktan sonra orta kulak arka duvarında bulunan apertura kanalikuli korda timpaniden timpanik kaviteye ulaşır. İnkus ve malleus arasından öne doğru ilerleyerek Hugier kanalından orta kulağı terkeder. Dilin 2/3 ön kısmının tat duyusunu ve submandibular ve sublingual bezlerin parasempatik innervasyonunu sağlar. Orta kulaktaki inflamasyon ve yaygın kolesteatom varlığında sinir, enfekte dokular ile temas edebilir veya açığa çıkan toksinlerden etkilenebilir. Bu durumda sinir dokusunda çeşitli dejeneratif değişiklikler ortaya çıkmaktadır.Bu değişiklikler kronik otitis mediaya (KOM) bağlı fasiyal sinir paralizisine benzwer bir mekanizma ile korda timpani sinirinde fonksiyon kaybına neden olabilir. Bu çalışmanın amacı, kolesteatomlu ve nonsüpüratif KOM'lu olguların korda timpani sinirindeki histopatolojik değişikliklerin gösterilmesidir.Toplanan korda timpani örneklerinin histopatolojik değerlendirilmesi sonrasında Schwann hücrelerinde proliferasyon, hipertrofi, vakuoler dejenerasyon, epinöral bağ dokuda artış saptanmıştır. Histolojik değişiklikler kolesteatomlu olgularda %77.8, nonsüpüratif KOM'lu olgularda ise %28.6 oranında saptanmıştır. Korda timpani siniri, orta kulaktaki inflamasyondan etkilenmektedir. Ortaya çıkan histopatolojik değişiklikler kolesteatomlu olgularda daha sık gözlenmektedir.Bu değişikliklerin sinirin disfonksiyonunda potansiyel etkileri olabilir.
Özet (Çeviri)
Chorda tympani nerve is a naked nerve without a bony canal and located in middle ear cavity. After it divides from the mastoid segment of facial nerve, it passes through the appertura canaliculi chorda tympani and reaches middle ear cavity. It moves forward between incus and malleus and leaves the cavity through the Hugier's canal. Chorda tympani nerve carries parasympathetic fibres to the submandibular and sublingual glands and the gustatory fibres from the anterior 2/3 part of tongue. In the presence of inflammation and intense cholesteatoma in the middle ear, this nerve may be affected from the toxins and infected tissues which may lead degenerative changes of the nerve. These changes may cause nerve disfunction in a similar way as in facial paralysis due to chronic otitis media (COM). The aim of this study is to examine the histopathologic changes in chorda tympani nerve during course of nonsupurative COM and COM with cholesteatoma. The samples of chorda tympani nerve were examined histopathologically. Proliferation, hipertrophy and vacuolar degeneration of Schwann cells, increase of epineural and perineural connective tissue were observed. The rates of the histopathologic findings of chorda tympani nerve in patients with nonsupurative COM and cholesteatoma were 77.8% and 28.6%, respectively. The chorda tympani nerve may be affected from the inflammation in the middle ear cavity. The histopahologic changes of the nerve in COM with cholesteatoma were more than in nonsupurative COM and these changes may have potential effects on nerve disfunction.