Sivil mimaride ahşap elemanların konservasyonu
Conservation of wooden elements in civil architecture
- Tez No: 476172
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
“Sivil Mimaride Ahşap Elemanların Konservasyonu”isimli çalışma, ahşabın tarihteki kullanımının anlatıldığı giriş kısmından sonra, anatomi, bozulma, koruma ve restorasyon bölümlerinden oluşmuştur. Yapı malzemesi olarak ahşap hafiftir, düşük özgül ağırlığa sahiptir; kolay işlenir, herhangi bir zarardan dolayı oluşan kusurlar düzeltilebilir ve bu tamir ahşap malzemenin yapısında fazla olumsuz etki göstermez. Bütün iyi özelliklerine rağmen, higroskopik ve anisotropic yapısı, organik malzeme olmasından dolayı mantar ve böcekler gibi organizmalar tarafından yıkıma ahşap malzemenin dayanımını etkilemektedir. Koruma uygulamalarının başarısı ağacın emiciliği, yani gaz ve likit geçirgenliğine bağlıdır. Ahşap elemanların laboratuvar ortamında uğratılması korunma aşamaları, ağaç tür ve bozulma nedenleri teşhisinden sonra, elemanın temizlenmesi, sağlamlaştırılması, onarımı şeklindedir. Tüm çalışmalar bittikten sonra eserin bakımının düzenli olarak yapılması kalıcılığının uzatılmasında önemlidir. Tarihi ve kültürel değeri olan ahşap elemanların konservasyonunun temel prensibi, eserin ilk şeklini korumak, tahribatını önlemek ve gelecekte varlığını sürdürmesini sağlamaktır. Tarihi yapı ve elemanların restorasyonlarında orijinal malzeme ve metotların kullanılması gereklidir.
Özet (Çeviri)
This study called as“Conservation of the Wooden Elements in Civil Architecture”constitutes the chapters about anatomy, deterioration, conservation and restoration after a beginning explaining the utilization of wood in history. Wood as a construction material is light, treated and repaired easily and this repair has a little negative effect in structure of the material; and has a law specific gravity. In spite of these positive qualities, its resistance is reduced by the deterioration caused by organisms such as fungus and insects due to its being an organic material and hygroscopic and anisotropic structure. The success of the conservation applications is related to the absorption level of the wood, i.e. its permeability of gas and liquid. The stages of conservation of wooden element in laboratory conditions, after the diagnosis of the tree species and deterioration causes are, cleaning strengthening and repairing of the element. After finishing all of the work, periodical maintenance becomes important for the permanency of the object. The basic principle of conservation of wooden elements carrying historical and cultural value, is to protect its primary form, prevent the damage and provide its survival in the future. In the restoration of historical construction elements, original materials and methods have to be used.