Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesinde yayılan culex pipiens kompleks türlerinde kdr ve ace direnci
Kdr and ace resistance of culex pipiens complex species that distributed Mi̇ddle and Eastern Blacksea Region
  1. Tez No: 476173
  2. Yazar: RIDVAN DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET MUSTAFA AKINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Yapılan bu tez çalışmasında, insektisit direncinin moleküler doğasının belirlenmesi amacıyla Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yayılım gösteren Culex pipiens kompleks türlerine ait popülasyonlardan örnekleme yapılmıştır. Toplanan örneklerin morfolojik olarak tür ayrımı yapıldıktan sonra DNA izolasyonu gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen PZR sonunda, kdr L1014F, ace-1 F290V ( Agaroz jel elektroforezi görüntüsü ve dizileme), ace-1 G119S (dizileme) mutasyonlarına göre direnç durumu değerlendirilmiştir. kdr L104F bölgesi için homozigot dirençli, homozigot duyarlı ve heterozigot dirençli bireylerin varlığı gözlenmiştir. Bölge bazında değişmekle birlikte heterozigotluğun yüksek olduğu, dizileme sonuçlarına göre de doğrulanmıştır. ace-1 geni F290V mutasyonunun frekansının bölge genelinde çok düşük olduğu hem jel elektroforezi hemde sekans sonucuyla doğrulanmış ve alanda homozigot dirençli birey bulunmadığı gözlenmiştir. ace-1 geni G119S mutasyonu bölgesinde ise homozigot dirençli birey frekansı düşük seviyelerde, heterozigotların oranı ise F290V mutasyonuna göre yüksek bulunmuştur. Her üç mutasyon bölgesi içinde alanda mutasyonların varlığı belirlenmiş ancak kdr mutasyonunun oranı ace mutasyonlarına göre yüksek bulunmuştur. Bu durum alanda hem pyrethroidlere hem de organikfosforlu/karbamatlı gruplara karşı var olan moleküler direnci doğrulamıştır. Her üç bölgede de gözlenen mutasyon tipleri alanda seçilim baskısının pyrethroidler bazında yüksek, organikfosforlu ve karbamatlı gruplar bazında düşük olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, Culex pipiens complex species populations that distributed in the Central and Eastern Black Sea Region were sampled in order to determine the molecular nature of the insecticide resistance. DNA isolation was carried out after morphologically identification of the species which were collected. The resistance status was evaluated according to kdr L1014F, ace-1 F290V (Agarose gel electrophoresis image and sequencing), ace-1 G119S (sequencing) mutations at the end of the PCR. The presence of homozygous resistant, homozygous sensitive and heterozygote resistant individuals for the kdr L104F locus was observed. The heterozygosity was also high as confirmed by the sequencing results with regional variation. It was observed that the frequency of the ace-1 gene F290V mutation was very low throughout the region. This result confirmed both by gel electrophoresis and sequencing, and there was no homozygous resistant individual in the field. In the ace-1 gene G119S mutation region, the frequency of homozygous resistant individuals were found low level and the proportion of heterozygotes were found higher than the F290V mutation. The presence of in all three mutations was determined throughout the study region, but the rate of kdr mutation was found to be higher than that of ace mutations. This confirms the existing molecular resistance to both the pyrethroids and the organophosphorus / carbamate groups. The mutation types observed in all three regions showed that the selection pressure was high on pyrethroids and low on organophosphorus/carbamate groups.