Diospyros Kaki l.'de yükseklik gradiyenti boyunca makroelement değişimi ve rezorbsiyonu
Macroelement change and resorbtion in species of Diospyros Kaki l. along an elevation gradient
- Tez No: 476188
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada; Doğu Karadeniz Bölgesi'nde üretimi yapılan ve içerdiği bileşiklerle güçlü antioksidan özelliğe sahip Diospyros kaki L.'nin azot (N), fosfor (P) ve karbon (C) element düzeyleri ve besin içerikleri, spesifik yaprak alanı (SLA) ve yaprak ağırlığının yaprak alanına oranının (LMA) değişimi ile N ve P rezorbsiyonu araştırılmıştır. Araştırma Trabzon il sınırları içerisinde yer alan Diospyros kaki 'nin yayılış gösterdiği dört farklı lokalitede yürütülmüştür. Seçilen lokalitelerden; Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında düzenli olarak yaprak örneği alınmıştır. Ayrıca her bir lokaliteden 20 cm derinlikten toprak örnekleri alınarak N, P ve C analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, nitrogen (N), phosphorus (P), carbon (C) element levels and nutrient contents, SLA (Specific Leaf Area), LMA (Leaf Mass per Area) and N and P resorption were investigated in Diospyros kaki L. which has a strong antioxidant property and is cultivated in the Eastern Black Sea Region. The research was carried out at four different locations where Diospyros kaki was grown within the provincial borders of Trabzon. From these chosen locations, leaf samples were taken regularly in May, June, July, August, September, October, November and December. Additionally, soil samples taken from a depth of 0-20 cm from each localities. Soil N, P and C analysis were determined. There were significant differences (P < 0.01) in N (%) concentration and N (g/dm2) content values in terms of localities. N, P and C (%) concentrations values showed significant differences among months. Similarly, there were notable differences (P < 0.01) in N and P (g/dm2) values depending on months. N and P resorption efficiency values were below stated boundaries at only 796 m.