Ambarlık Yaylası (Çamlıhemşin/Rize)'nın florası ve vejetasyonu
Flora and vegetation of Ambarlik Plateau (Çamlihemşi̇n/Ri̇ze)
- Tez No: 476190
- Danışmanlar: PROF. DR. VAGİF ATAMOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada, Ambarlık yaylasının florası ve vejetasyonu tespit edilmiştir. Yapılan incelemelerde 44 familyaya ait 152 cins ve 286 takson belirlenmiştir. Tespit edilen taksonlardan 6 tanesi Pteridophyta, 280 tanesi ise Spermatophyta bölümüne aittir. Spermatophyta bölümüne ait taksonlardan 2'si Gymnospermae, 278'i ise Angiospermae alt bölümü içerisinde temsil edilmektedir. Bu 278 taksonun 224'ü Magnoliopsida, 54'ü ise Liliopsida sınıflarına aittir. Çalışma alanında en fazla taksona sahip familyalar sırasıyla Asterceae (38 takson), Poaceae (21 takson ), Rosaceae (20 takson), Caryophyllaceae ( 16 takson), Scrophulariaceae (15 takson), Lamiaceae (14 takson), Liliaceae (12 takson)'dir. Taksonların endemizm oranı %9,09 olarak belirlenmiştir. Çalışma alanındaki taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı; Öksin (89 takson), Avrupa-Sibirya (56 takson), Hirkano-Öksin (19 takson), İran-Turan (11 takson), kozmopolit (3 takson) ve fitocoğrafik bölgesi bilinmeyenler (108 takson) olarak tespit edilmiştir. Araştırma alanında alpin çalı ve çayır vejetasyonuna ait 7 bitki birliğine rastlanmıştır. Bu birliker Agrostio lazicae - Sibbaldietum parviflorae Vural 1996, Gentiano septemfidae – Nardetum strictae ass. nova, Sibbaldio parviflorae - Coronilletum balansae ass. nova, Vaccinio uligunosae - Hedysaretum hedysaroidae ass. nova, Stachyo macranthae- Polygonetum carnei Vural 1996, Vaccinio myrtilli- Rhododendretum caucasici Vural 1996, Vaccinio uligunosae- Rhododendretum caucasici Çobanoğlu 2012'dir.
Özet (Çeviri)
In this study the flora and vegetation of Ambarlık Plateau (Çamlıhemşin/RİZE) were determined. During the study, 286 taxa and 152 genera included 44 families were identifıed. Six of identified taxa were Pteridophyta and other 280 taxa were Spermatophyta. Two of the Spermatophyta taxa are represented in Gymnospermae and 278 are represented in the Angiospermae subdivision. Of these 278 taxa, 224 belong to Magnoliopsida and 54 belong to Liliopsida classes. The families with the highest taxa in the study area were found to be as Asterceae (38 taxa), Poaceae (21 taxa), Rosaceae (20 taxa), Caryophyllaceae (16 taxa), Scrophulariaceae (15 taxa), Lamiaceae (14 taxa), Liliaceae (12 taxa). The endemism rate of taxa was determined as 9,09 %. According to the phytogeographical regions of the taxa in the study area were determined as unknown (108 taxa), Euxine (89 taxa), Europea - Siberia (56 taxa). Hyrcano - Euxine (19 taxa), lranian-Turanian (11 taxa) and cosmopolitan (3 taxa) respectively. In the research area 7 alpine shrub and meadow phytososiological plant communities were found. These were Agrostio lazicae - Sibbaldietum parviflorae Vural 1996, Gentiano septemfidae - Nardetum strictae ass. nova, Sibbaldio parviflorae- Coronilletum balansae ass. nova, Vaccinio uligunosae - Hedysaretum hedysaroidae ass. nova, Stachyo macranthae - Polygonetum carnei Vural 1996, Vaccinio myrtilli - Rhododendretum caucasici Vural 1996, Vaccinio uligunosae - Rhododendretum caucasici Çobanoğlu 2012.