Kayseri'de faaliyet gösteren bir işletmede satış verileri üzerine veri madenciliği uygulaması
Data mining application on sales data in a company operating in Kayseri̇
- Tez No: 476199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM KULLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez çalışmasında Kayseri'de faaliyet gösteren bir firmanın satış verileri kullanılarak ileriki yıllara ait satış miktarları tahmin edilmiştir. Satış miktarlarını etkileyen faktörler ürün çeşidi, döviz kuru ve ham madde fiyatı olarak belirlenmiştir. Problemin yapısına uygun olarak 8 ayrı model yardımıyla veri madenciliğinin fonksiyon tahminleme görevi gerçekleştirilmiştir. Fonksiyon tahminleme yapılmasının sebebi; hedef değişkenin sürekli özellik taşıyor olmasıdır. Sonuç olarak, kullanılan modellerden elde edilen veriler değerlendirilip satış verilerinin tahminine yönelik en iyi yöntem belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, future amount of sales is estimated by using the sales data of a firm which is operating in Kayseri. The factors affecting sales quantities are determined as product range, the exchange rate and raw material prices. Function forecasting task of data mining approach is performed with the help of 8 different models according to the structure of the problem. Continuous structure of the target variable is the reason for studying function forecasting. As a result, for the estimation of sales data the best method is determined by evaluating the data obtained from the models used in this study.