Akut iskemik inmede, serum sialik asit düzeyinin, lezyon boyutu, lokalizasyon ve prognoz ile ilişkisi
Relationship between serum sialic acid level and, lesion size, localization and prognosis in acute ischemic stroke
  1. Tez No: 476236
  2. Yazar: YILMAZ ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA TİRELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; stroklu hastalarda, total serum sialik asit düzeylerindeki değişiklikleri değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Bu çalışmaya, akut iskemik serebrovasküler hastalığı olan 62'si kadın, 54'ü erkek olmak üzere toplam116 hasta ile 49'u kadın 41'i erkek toplam 90 sağlıklı birey alınmıştır. Hasta grubunda strok oluşumundan sonraki ilk 24 saat içinde ve 5. günde, kontrol grubundan da çalışma süresi içinde venöz kan örnekleri alınmıştır. Serum sialik asit düzeyleri Warren metodu ile ölçülmüştür. İnfarkt genişliği magnetik rezonans görüntüleme veya bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar: 5.gündeki total serum sialik asit düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı yüksek bulunmuştur (p0.05). Tartışma: Bu bulgular total serum sialik asit düzeylerindeki artışın, farklı bileşiklerden, fazla miktarda sialik asit açığa çıkmasına yol açan sialidaz aktivitesi artışı sonucu veya inflamasyon döneminde akut faz proteinlerinin artışı sonucu geliştiğini düşündürmektedir. Artmış serum sialik asit düzeyleri kötü prognoz gelişimi ile ilişkili olabilir. Total serum sialik asit düzeylerinin iskemik strokda bir marker olarak ele alınıp alınamayacağını göstermek için başka çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Background : The objective of our study is to investigate the changes in the serum total sialic acid in patients with stroke. Materials and Methods: 116 patients (62 female and 54 males) with acute ischemic cerebral vascular disease and 90 healthy volunteers (49 female and 41 males) were enrolled in this study. Blood samples were drawn from venous cutters from patients and controls within the first 24 hours and from patients on the 5 day following the onset of stroke. Serum sialic acid levels were measured by Warren method. The infarct size was determined based on the results of Magnetic Resonance Imaging or Cranial Computerized Tomography. Results: 5th day total sialic acid levels of patients were higher than the control group ( p0.05 ). Conclusion: Our data have suggested that increased total sialic acid levels may be a result from increased sialidase activity, which causes an excessive release of sialic acid from different compounds or from increased acute phase proteins during inflammation. Poor prognose may be associated with increased total sialic acid levels. Further studies are necessary to determine whether total sialic acid is a marker or not for stroke.