İnsansız hava aracı ile mayın tarama
Mine scanning with unmanned aerial vehicle
- Tez No: 476288
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TARIK YERLİKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yapılan araştırmalara göre, ülkemizin jeopolitik yapısı, doğu ve güneydoğu sınırlarındaki mayınlı arazilerin fazlalığı ve terör eylemlerinde mayının kullanımı göz önünde bulundurulduğunda mayın tarama ve etkisiz duruma getirme konusu önem teşkil etmektedir. Mayın tarama işleminin hala insan kullanılarak yapılmasından dolayı askerlerimizin çoğu mayınlı terör eylemleri sonucunda ne yazık ki şehit veya gazi olmaktadır. Amaç gelişen bilim ve teknoloji kullanılarak, yapılacak olan mayınlı terör eylemlerinde askerlerin yaralanma ve ölüm oranlarını en aza indirgemek ve tamamen engelleyebilmektir. Ayrıca insanların veya karadan giden robotların zor arazi şartlarında ulaşamadığı yerlere girerek, o bölgeyi araştıracak dört motorlu bir Multikopter tasarlamaktır. Tasarladığımız sistemde mayın tarama işlemi insan kullanarak değil, insanların kontrol ettiği robotlar ile yapılmaktadır. Kişiler tarafından bizzat yönetilerek ya da belirlenen bir rotada GPS yardımıyla otonom mayın tarama işlemi yapılabilmektedir. Mayın tarama için hazırlanan robot, insansız hava aracına monte edilen metal dedektörü ile yapılmaktadır. Metal dedektörü istenildiği zaman kolayca takıp çıkarılabilir. Ayrıca mayın tarama ve insansız hava aracının hareketi bütünleştirilerek çok kullanışlı otonom mayın tarama robotu oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
According to studies: regarding the geopolitical structure of our country, the excessive numbers of minefields on the eastern and southeastern borders and usage of mines for terrorist acts, scanning and deactivating mines are quite important. As mine scanning is still carried out by people, most of our soldiers are martyrs or veterans due to mine explosions. The aim here is to reduce the number of deaths and injuries caused by terrorist attacks- or even to prevent it completely- by using science and technology. Also, we aim to design a four-motor Multicopter that can enter the places which people or land-borne robots cannot reach under difficult terrain conditions. With the help of this project, it will be possible to reach those areas for robots controlled by human beings, rather than by human beings themselves. Autonomous mine scanning can be done by the management of the person himself or by a GPS on a specified route. The robot designed for mine screening is made of a metal detector mounted on an unmanned aerial vehicle. The metal detector can be easily inserted and removed at any time. In addition, a very useful autonomous mine scanning robot has been created by integrating the mine scanning and the unmanned aerial vehicle.