Düzeltici rinolojik müdahelelerin rinojenik baş ağrısı üzerine etkileri
The impact of corrective rhinologic surgery on rhinogenic headache
- Tez No: 476302
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ADİN SELÇUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
1 1. GiRİŞ VE AMAÇ Bas ağrısı, çok genis bir etiyoloji yelpazesine sahip olduğu için birçok kliniğin ilgi alanına girmektedir. Altta yatan birçok lokal ya da sistemik hastalığın belirtisi olabilmektedir. Kronik tekrarlayan bas ağrısı, çoğu zaman, hastanın hekime basvurmasının tek sebebidir1. Kanada'da yapılan bir çalısmada toplumun % 59'unun hayatının bir döneminde bas ağrısından sikayetçi olduğu gösterilmistir2. Bas ağrısı dünyanın her yerinde insanlığın yasamıs olduğu bir deneyimdir. Ömür boyunca bas ağrı insidansı en az %90 olarak tanımlanmıstır. Amerikada yapılan çalısmada bir yıl içinde en az bir kez siddetli bas ağrısı oranı %50 olarak saptanmıstır. 3. KBB polikliniğine basvuran hastaların %56'sında, esas basvuru sikayeti olarak bas ağrısı saptanmıstır4. Bas ağrısı sikayeti, kulak burun boğaz polikliniklerine sıklıkla basvuru sebebi olmaktadır5. Kulak burun boğaz kliniğine konsülte eden hekimler ve hastalar tarafından etiyolojide sinonazal patolojilerin büyük oranda bulunduğuna inanılmaktadır. Sanıldığının aksine bas ağrılarının ancak %8–10 oranında sinonazal kaynaklı olduğu bilinmektedir6. Bu hastaların değerlendirilmesinde esas zorluk, primer sikayeti bas ağrısı olan ancak bas ağrısına yol açacak sinüs hastalığı veya baska bir neden tespit edilemeyen hastalarda ortaya çıkmaktadır. Bu tür hastalarda, mevcut anatomik varyasyonların ağrıya neden olabileceği hatırlanmalıdır7,8. Hipocrat'dan beri kronik bas ağrısında, sinonazal trakt hastalıkları ve anormalliklerinin potansiyel tetik noktaları olusturduğu düsünülmektedir. Endoskopik ve radyolojik görüntüleme yöntemlerinin gelismesi ile önceden tanımlanamayan potansiyel tetik noktaları değerlendirilmistir. Septal deviasyon, septal supur, konka hipertrofisi, nazal kavitenin kontakt noktaları, konka bülloza, dev etmoid bulla, pnömatize süperior konka, özellikle posterior sinüs grubunun izole enfeksiyonu, düsünülen tetik noktalarıdır9. Rinojenik bas ağrısı için multidisipliner yaklasım gereklidir. Bas ağrısı ile basvuran ve paranazal sinüste inflamatuar bulgu olmayan hasta nörolog, oftalmolog, dis hekimi ve diğer ilgili branslara bas ağrısının diğer sebepleri için danısılmalıdır. 2 Diğer patolojik bulgular varlığında intranazal mukozal temas noktaları değerlendirilmelidir10. Bu çalısmadaki amacımız; kronik bas ağrısı bulunan hastalarda, ağrının lokalizasyonunu, mukozal temas noktalarını, sinonazal bölgedeki anatomik varyasyonları, mukozal patolojinin insidansını belirlemek ve yapılan düzeltici operasyonun bas ağrısının siddeti ve görüldüğü lokalizasyondaki azalma oranı üzerine etkileri arastırmaktır. Ayrıca hasta seçimi, tedavi endikasyonları, uygulanan girisimler ve tedavi sonuçları değerlendirmek amaçlar arasındadır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, the localization of the headache, mucosal contact points, sinonasal anatomic variations and the incidence of mucosal abnormalities were determined in patients with rhinogenic headache, and the efficacy of the corrective surgery on the severity of the headache and the rate of improvement on that localization were investigated. Study Design: Conducted in a prospective manner. Level of Evidence: Level 2b. Methods: Sixty-five patients who were admitted with sinonasal symptoms and headache and had septoplasty, endoscopic sinus surgery, or surgical procedures involving the nasal turbinates were included in this study. The quality and the severity of the headache were investigated preoperatively as well as in the 3rd and 12th postoperative months. Results: Headache was most frequently localized the frontal region. The mucosal contact points were most frequently localized between the nasal septum and the middle or inferior turbinates. Differences between preoperative headache and headache in postoperative 3rd month and postoperative 12th month were statistically significant (P G 0.05). Improvement in headache after surgery was statistically significant in cases with Haller cell and paradoxical middle turbinate and in patients with contact points between the nasal septum and the middle or inferior turbinates (P G 0.05). Conclusions: We have shown the importance of surgery in the treatment of rhinogenic headache.We have also shown the reliability of the decongestion test for determining the indication for surgery. We suggest that the rhinologic surgery may have a great contribution to the treatment of headache.