Monosodyum glutamat (MSG) kaynaklı oksidatif stresde eritrosit asetilkolin esteraz ve nitrik oksit değişikliklerinin önemi; melatoninin rolü
The importance of erythrocytes acetylcholinesterase and nitric oxide changing in monosodyum glutamate (MSG) induced oxidative stress; pole of melatonin
- Tez No: 420027
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Monosodyum glutamat toksisitesinde, kanda oksijen taşıyan ve sürekli oksidan strese maruz kalan eritrositlerin önemli ölçüde etkilenebilmektedir. Özellikle eritrosit membranında bulunan asetilkolin esteraz ve eritrositlerdeki nitrik oksit düzeyinin de etkilenmesi muhtemeldir. Ayrıca eritrosit membranları, dolayısıyla onların reolojik özellikleri değişmektedir. Diğer taraftan melatonin güçlü antioksidan özelliği ile çeşitli hastalık ve şartlarda koruyucu olarak kullanılmaktadır. Amacımız monosodyum glutamatın eritrosit asetilkolin estraz ve nitrik oksit düzeylerine olan etkisini incelemek ve güçlü antioksidan özelliği olan melatoninin koruyuculuk özelliklerini araştırmaktır. Çalışmada ağırlıkları 220±40 gr olan 4-5 aylık erkek Wistar Albino sıçanlar kullanılmıştır. Kontrol grubuna %0,9'luk 1 ml/kg serum fizyolojik (SF) gavaj yoluyla, msg4 grubuna monosodyum glutamat 4 mg/kg gavaj yoluyla, msg8 grubuna monosodyum glutamat 8 mg/kg gavaj yoluyla, mlt grubuna 10 mg/kg i.p. melatonin, msg4+mlt grubuna 4 mg/kg monosodyum glutamat gavaj yoluyla+10 mg/kg melatonin i.p., msg8+mlt grubuna 8 mg/kg monosodyum glutamat gavaj yoluyla+10 mg/kg melatonin i.p. 14 gün boyunca uygulanmıştır. Alınan kan örneklerinde hematolojik parametreler ( eritrosit sayısı, hemotokrit değeri, hemoglobin miktarı, ortalama eritrosit volüm değeri, ortalama eritrosit hemoglobin değeri, ortalama eritrosit hemoglobin konsantrasyonu) ile plazma asetilkolin esteraz düzeyleri, malondialdehit, nitrik oksit miktarları ve % hemoliz değerleri ölçülmüştür. Alınan karaciğer doku örneklerinde asetilkolin esteraz düzeyleri, malondialdehit ve nitrik oksit miktarları ölçülmüştür. MSG toksisitesi oluşturulan msg4 ve msg8 gruplarında eritrosit miktarları azalmasına rağmen istatiksel olarak anlamlı değildir. Hemoglobin, hemoliz ve MCHC sayıları anlamlı derecede azalmış, MCV değerleri anlamlı artış göstermiştir. Eritrosit AchE ve Karaciğer AchE düzeyleri azalmış, plazma MDA, Karaciğer MDA, Plazma NO ve Karaciğer NO değerleri yükselmiştir. MSG+melatonin verilen gruplarda ise bu parametrelerin S.F. verilen kontrol grubu değerlerine yaklaştığı görülmüştür. Melatonin uygulanan grupta elde edilen veriler S.F. uygulanan kontrol grubu verileri ile aynı düzeydedir. Sonuç olarak; monosodyum glutamat verilen sıçanlarda eritrosit asetilkolin esteraz miktarının azaldığı, nitirk oksit ve MDA değerlerinin artışı ile eritrositlerde oksidatif stres oluştuğu ve antioksidan olarak uygulana melatoninin oluşan bu değişiklikleri düzelttiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is well known that RBCs which carries oxygen and exposed to stres, affected significantly when Monosodium glutamate toxicity occur in the blood. Especially in erythrocytes, or in erythrocyte membranes, acetylcholinesterase and nitric oxide are affected. Also erythrocyte membranes, therefore changing their rheological properties, as a result. On the other hand, melatonin is a hormone that can be used as the preservative in a variety of diseases and conditions with strong antioxidant properties. Our aim is to investigate the effect of the monosodium glutamate on blood levels of nitric oxide and erythrocyte acetylcholine esterase, and examine the protective and powerful antioxidant properties of Melatonin. In our study, 4-5 months aged and 220 g weight male Wistar albino rats were used. The control group received 0.9% saline (SF) by gavage, group of msg4 received monosodium glutamate 4 mg / kg by gavage, group of msg8 received 8 mg / kg monosodium glutamate by gavage, group of mlt received 10 mg / kg melatonin by i.p. injection, group of msg4+mlt received 4 mg / kg monosodium glutamat by gavage+10 mg/kg melatonin by i.p. injection, group of msg8+mlt received 8 mg / kg monosodium glutamat by gavage+10 mg/kg melatonin by i.p. injection, for 14 days. Haematological parameters in blood samples (red blood cell count, hematocrit, hemoglobin concentration, mean corpuscular volume value, mean corpuscular hemoglobin, mean corpuscular hemoglobin concentration) and plasma acetylcholinesterase levels, malondialdehyde, nitric oxide amounts and% hemolysis levels were measured. Acetylcholinesterase levels, malondialdehyde and nitric oxide contents in Liver tissue samples, were measured. Despite the toxicity of MSG, msg4 and msg8 group created to reduce the amount of erythrocyte, but it was not statistically significant. Hemoglobin, and hemolysis and the number of MCHC were significantly reduced, MCV was increased significantly. AChE levels of erythrocytes and liver were decreased, plasma MDA, liver MDA, plasma NO and NO levels of the liver were increased. In the MSG + melatonin group, It has been shown that these parameters was getting closer to control group which was taking only SF. Obtained in the melatonin group data, was the same level as the SF injected control group data. As a result; monosodium glutamate decreases the amount of erythrocyte acetylcholinesterase in rats, Increased Nitric oxide and MDA levels in erythrocytes, was occured with oxidative stress ,and melatonin administered as an antioxidant was concluded that corrected these changes.