Performance of sbs polymer and olive pomace as modified bitumen in hot mix asphalt
Sbs polimer ve zeytin pirinasının sıcak karışım asfaltta modifiye bitüm olarak performansı
  1. Tez No: 847610
  2. Yazar: FEYZULLAH ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İSHAK YÜCE, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET TAHİR DENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışma, biyokütle atığı zeytin pirinasının (OP) bitüm modifikasyonunda kullanımını, asfalt modifikasyonunda yaygın olarak kullanılan stiren butadien stiren (SBS) polimeri ile performans ve maliyet açısından karşılaştırarak inceledi. OP ve SBS modifiye bitümler, geleneksel ve reolojik deneylere tabi tutuldu. Modifiye bitümler, B 50/70 saf bitüme, ağırlıkça OP (%4-30) ve SBS (%4-4.5) eklenerek elde edildi. Test sonuçları, OP ve SBS modifiye bitümlerin benzer özellikler gösterdiğini, penetrasyonun azaldığını, sıcaklık duyarlılığının düştüğünü ve yumuşama noktasının arttığını ortaya koydu. Optimum OP oranı %19, SBS'de ise %4 olarak belirlendi. Optimum modifiye bitümler ile Marshall yöntemi kullanılarak karışımlar hazırlandı. OP ve SBS modifiye bitümlerin asfalt karışımlarının mekanik özellikleri üzerindeki etkisi değerlendirildi. %19 OP katkısının, yüksek sıcaklıklarda daha elastik bir katı gibi davrandığı ve tekerlek izi direnci, yorulma ve termal çatlak direncinde iyileşme sağladığı gözlemlendi. Genel olarak, %19 OP modifiye bağlayıcının performans ve maliyet açısından, özellikle %4 SBS modifiye bağlayıcısına alternatif olabileceği sonucuna varıldı. Sonuç olarak, OP, asfalt modifikasyonunda düzeltici bir katkı madde olarak kullanılabilir; böylece, atık malzemelerden kaynaklanan çevresel zararı azaltırken yol performansını artırabilir.
Özet (Çeviri)
This study explored using olive pomace (OP) waste as biomass for bitumen modification, comparing it with widely used styrene butadiene styrene (SBS) modified bitumen in terms of performance and cost. Both OP and SBS binders underwent conventional and rheological experiments. Modified asphalt binders were created by adding OP (4-30% by weight) and SBS (4-4.5% by weight) to pure B 50/70 penetration bitumen. Test results showed similar effects, reducing penetration and temperature sensitivity while increasing the softening point. Critical ratios were found at 19% for OP and 4% for SBS. Optimal bitumen contents were determined via the Marshall method, using pure B 50/70 bitumen, 19% OP, and 4% SBS for Hot Mix Asphalt (HMA) mixtures. Marshall stability tests revealed OP-modified bitumen's increased elasticity at high temperatures, especially with 19% OP addition, making it a potential alternative to 4% SBS in overall performance. In conclusion, OP can serve as a corrective additive in asphalt modification, improving pavement performance while minimizing environmental damage caused by waste materials.