Spinal cerrahi yapılan hastalarda preoperatif serum transthyretın düzeylerinin postoperatif klinik sonuçlara ve morbiditeye etkisi
The predictive effects of serum transthyretin levels to postoperative clinical outcome and morbidity in spinal surgery
  1. Tez No: 476304
  2. Yazar: BORA GÜRER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN HAYRI KERTMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş: Spinal cerrahi nöroşirurji pratiğinin çok önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Teknolojik ilerlemeye paralel olarak tanı olanaklarının artması, cerrahi teknikler özellikle de mikrocerrahinin gelişimi ile spinal patolojilerde cerrahi başarı artmaktadır. Ancak tüm gelişmelere rağmen spinal cerrahi sonrası hatırı sayılır miktarda hastada kötü sonuçlar ve ileri morbidite ortaya çıkabilmektedir. Bu çalışmada preoperatif ölçülen serum TTR düzeylerinin cerrahi başarıya, ağrı skorlarına ve postoperatif morbiditeye olan etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal Metod: Bu çalışmaya Haziran 2010 - Ocak 2011 tarihleri arasında kliniğimizde spinal patolojiler nedeniyle (servikal disk hernisi (SDH), lomber disk hernisi (LDH), lomber dar kanal (LDK), spinal tümörler ve spondilolistezis) opere edilen ve çalışmaya katılmak için bilgilendirilmiş onam veren 188 hasta dâhil edilmiştir. Hastaların tamamından ameliyat sabahı kan alınarak serum transthyretin (TTR) ölçümleri yapılmıştır. Tüm hastaların demografik verileri toplanmış, ameliyat öncesi ve sonrası nörolojik muayeneleri, Karnofsky skorları, Glasgow Outcome Skorları (GOS), visual analog skalası (VAS), Oswestry puanları ile postoperatif enfeksiyon ve yara iyileşme durumları, hastanede kalış süresi, morbidite düzeyleri kayıt altına alınmış ve TTR düzeyleri ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: Bu çalışmaya 188 hasta dahil edildi. Hastaların yaş aralığı 18-85, ortalama yaş ise 49,3±12,5 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction: Spinal surgery comprise one of the most important part of the neurosurgical practice. Surgical success of the spinal surgery has increased due to development of the diagnosis methods and microsurgical techniques. Despite these developments spinal surgeries may still be complicated and cause unexpected results and morbidity. The aim of this study is to investigate the effect of preoperative serum transthyretin (TTR) levels on success of the surgery, pain scores, and postoperative morbidity. Materials and methods: The study cohort consisted of 188 patients who were operated due to spinal pathologies (cervical disc herniation, lumbar disc herniation, lumbar spinal stenosis, spinal tumors and spondylolisthesis) from June 2010 to January 2011. Preoperative serum TTR levels were measured from blood samples taken early in the operation morning. The demographic data of the patients, preoperative and postoperative neurological examinations, Karnofsky scores, Glasgow outcome scores (GOS), visual analogue scale (VAS) scores, Oswestry disability index (ODI) scores; postoperative status of wound infections, wound healing, length of stay, and morbidity were compared with preoperative serum TTR levels. Results: 188 patients were included in this study. The range of age was 18 to 85 years and median age was 49.3±12.5 years.