Köpeklerde platisma Kas-Fasya flebi ile servikal özefagus sirküler defektlerinin onarımı
Repair of cervical esophagus circular defects with Platysma Muscle-fascia flap in Dogs
- Tez No: 476318
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN TÜRKASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Servikal özefagus rekonstrüksiyonunda bugüne kadar; primer sütür (küçük boyutlu defektlerde), cilt flepleri, kas-deri flepleri, kas-fasya flepleri, fasya-deri flepleri, gastrointestinal sistem (GİS) transpozisyonu ve sentetik materyaller kullanõlmõştõr. Flep ile onarõm seçeneklerinde, donör alan deformitesinin yanõnda flebin doğal yapõsõna bağlõ fonsiyonel ve estetik komlikasyonlar da ortaya çõkmõştõr. Sentetik materyaller ile onarõm ise daha çok deneysel düzeyde kalmõş ve klinik uygulamada yaygõnlaşamamõştõr. Biz bu çalõşmamõzda flep ile onarõm seçeneklerinden kas-fasya flebini kullandõk. Flep seçeneği olarak da servikal özefagusa yakõn olmasõ, hem deneysel hem klinik olarak bu güne kadar çeşitli şekillerde ve boyutlarda güvenle kaldõrõlmõş olmasõ ve öngörülebilir donör alan deformitesinin minimum olmasõ nedeniyle platisma kas-fasya flebini kullandõk. Benzer çalõşmalarla kõyaslandõğõnda; elde ettiğimiz sonuçlar olan %10 mortalite ve % 60 morbidite ile, daha düşük bir mortalite ve morbidite oranõ elde ettik. Anastomoz hattõndaki fistül oranõmõz fazla olmasõna rağmen, klinik çalõşmalarda karşõlaşõlan striktür ve yutma güçlüğü gibi kalõcõ komplikasyonlarõn gelişmediğini gördük. Çalõşmamõzda ortaya çõkan yüksek fistül oranõnõn, bizim denek olarak kullandõğõmõz hayvan türü olan köpeğin özefagus yapõsõnõn insanõn özefagus yapõsõndan komplikasyon oranõnõ arttõracak yönde farklõ olmasõna bağlõ olduğunu düşünüyoruz. Sonuç olarak insanda servikal özefagusun sirküler onarõmõnda platisma kas- fasya flebinin platismanõn yapõsõ ve yerleşim yeri dikkate alõndõğõnda daha fonksiyonel ve morbiditesi ve donör alan deformitesi düşük bir onarõm seçeneği olabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Up until today, in cervical esophagus reconstructions, primer sutur (small size defects), skin flaps, musculocutaneous flaps, myofascial flaps, fasciocutaneous flaps, alimentary tract transpositions and prosthetic materials have been used. There have been functional and aesthetical complications owing to the natural structure of flaps in correlation with the donor site deformity which lead to problems in alternatives concerning flap reconstructions. As to reconstruction with prosthetic materials, they have mostly been in experimental researches and have not been clinically adapted in many cases. In our study, we have adapted myofascial flap reconstruction, which is one of the flap reconstruction techniques. As the flap alternative, we have used platysma myofascial flap due to its closeness to the cervical esophagus, its being easily elevated in both experimental and clinical researches and the minimality of expected donor site deformity. In our results, when compared with similar studies, we have a lower mortality and morbidity rate (10 percent mortality and 60 percent morbidity ). We have not observed permanent complications such as stricture and swallowing difficulties, which are usually encountered in clinical studies despite the high fistul amount in the anastomose line. We believe that the high fistul amount in our research is due to the difference between the esophagus structure of the dog, which is our experimental animal and human beings which increases the rate of complication in dogs. In conclusion, we can state that the platysma myofascial flap alternative in human cervical esophagus circumferential reconstruction is a more functional and lower morbidity rate technique and a lower donor site deformity alternative when we consider the platysma structure and location of the cervical esophagus in human beings.