Hıv infeksiyonlu olgularda standart doz hepatit b aşısına serolojik yanıtın ve bu yanıta etki eden değişkenlerin değerlendirilmesi
Evaluati̇on of serologi̇cal response of standart dose hepati̇ti̇s b vacci̇ne and vari̇ables that affect response in hiv pati̇ents
- Tez No: 476341
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MUZAFFER FİNCANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
İnsan immün yetmezlik virüsü HIV (+) hastalarda hepatit B enfeksiyonunun önlenmesi önemli bir halk sağlığı sorunudur. Hepatit B virüsüne (HBV) karşı aşılama tüm yüksek risk taşıyan yetişkinler için tavsiye edilmiştir. Her iki virüsün bulaşma yolları benzer olduğundan ko-enfeksiyon oranı yüksektir. HIV enfekte hastalarda hepatit B aşısına karşı yanıt oluşumu zayıftır. Bu retrospektif çalışmada, Ocak 2002 ve Nisan 2010 tarihleri arasında HIV / AIDS tanısı ile Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Polikliniğine başvuran tüm hastalar değerlendirilmeye alındı ve retrospektif olarak tarandı. Hepatit B aşıları ile ilgili bilgiler, hepatit B serolojisi ve hasta demografik özellikleri değerlendirildi. Tıbbi kayıtlar incelendi, hastaların demografik özellikleri, hepatit C virüs antikor tespiti, aşı uygulaması sırasındaki CD4 hücre sayımı, plazma HIV RNA düzeyi ve antiretroviral tedavi durumları ve aşı sonrası HBsAb titreleri değerlendirildi. Tıbbi kayıtları incelenen 112 hastanın serolojik verileri vardı ve bunlardan 52'si aşılanmış veya geçirilmiş enfeksiyon olarak değerlendirildi. 4 hasta HIV ve HBV koenfeksiyon olarak belirlendi. 56 hastada negatif Hepatit B serolojisi vardı ve bu nedenle aşılama için uygun görülmüştü. Aşılama sonrası HBsAb titresi ≥ 10mIU/ml gelişen hastalar serolojik yanıtı olan ve koruyucu antikor yanıtı gelişmiş olarak kabul edildi. Aşılamadan sonra, anti-HBs oluşma oranı % 26.7 idi. Bu çalışmada aşı yanıtının viral yükle ilgili olduğu istatistiksel olarak belirlendi. Çalışmamızda, Hepatit B aşısına cevapta HIV viral yükünün, CD4 düzeyinden istatistiksel olarak daha önemli bir belirleyici olduğunu bulduk. HIV viral yükü nekadar yüksekse aşıya cevabın okadar düşük olduğunu belirledik. Bizim çalışmamız, aşıya karşı oluşan immün yanıt düzeyi ile HIV viral yükü korelasyonunun anlamlı olduğu, ancak CD4 sayısı, antiretroviral tedavi, yaş, cinsiyet, HCV ko-enfeksiyonu, uyuşturucu gibi diğer faktörlerin aşıya karşı oluşan yanıtta etkisiz olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Preventing HIV patients from acquiring hepatitis B infection is critical and public health concern. Vaccination against hepatitis B vırüs(HBV) has been recommended for all high-risk adults. The co-infection rate is high because ,both viruses share similar modes of transmission. Human immunodeficiency virus(HIV)infected patients respond poorly to hepatitis B vaccination. In this retrospective study all patients with HIV/AIDS diagnosis presented to MoH İstanbul Education and Research Hospital,Infectious Diseases Polyclinic between January 2002 and April 2010 A retrospective chart review of all patients who attended the HIV polyclinic was completed. Information regarding hepatitis B vaccines, hepatitis B serologies and patient demographic characteristics were collected. Medical records were reviewed for demographic characteristics,detection of hepatitis C virus antibody, CD4 cell count at the time of vaccine administration,plasma HIV RNA level at the time of administration and antiretroviral therapy received at the time of vaccination. The medical records reviewed;112 patients had complete HBV serological data, a total of 52 had previous HBV infection or vaccination, 4 patients were determined as HIV and HBV co-infection. 56 patients had a negative hepatitis B serologies and were therefore eligible for vaccination. Patients who developed an HBsAb titer of ≥ 10mIU/ml were classified as responders and were regarded as having a protective antibody. After the vaccination, the anti HBs seroconversion rate was %26.7.