İnsülin veya oral antidiyabetik ilaç kullanan tip 2 dm hastalarında opg ve rankl parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of opg and rankl parameters in type 2 dm patients who are treated by wheather insulin or oral antidiabetic drugs
- Tez No: 476340
- Danışmanlar: UZMAN ALPER GÜMÜŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Biochemistry, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaçlar: Bu çalışmada insülin veya oral antidiyabetik ilaç kullanan tip 2 DM hastaları ile sağlıklı gönüllülerde serum OPG ve RANKL parametrelerinin araştırılması amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntemler: Hasta grubu DM tanısıyla takibi yapılmakta olan gönüllüler arasından yaşları 54.7±6 olan 65 kişi ile oluşturuldu. Herhangi bir sağlık problemi bulunmayan, sigara içmeyen yaşları 52±6.75 olan 19 gönüllü ile kontrol grubu oluşturuldu. Hasta grubu daha sonra oral antidiyabetik tedavi alanlar (n=25) ile insülin tedavisi alanlar (n=40) olarak yaş aralığı bakımından benzer iki gruba ayrıldı. Hasta grupları oluşturulurken kardiyak rahatsızlığı bulunan, maligniteye sahip olan, makrovasküler komplikasyonları olan, ileri derece nefropati saptanan, nörolojik semptom veya bulguları olan ayrıca hayatı tehdit edici başka bir rahatsızlığı bulunanlar çalışmaya dahil edilmedi. OPG ve RANKL parametreleri ticari ELİZA kitleriyle çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate serum OPG and RANKL levels of type 2 DM patients who are treated by insülin or oral antidiabetic drugs and healty volunteers. Patients and methods: Patient group is formed by 65 volunteers between 54.7±6 ages and who is diagnosed as diabetes. Control group is formed by healthy 19 non-smoking volunteers between 52±6.75 ages. Then patient group is divided two groups with similar ages as patients who are treated by oral antidiabetics (n=25) and patients who are treated by insulin (n=40). While forming patient groups people who had cardiac disease, malignity, macrovascular complications, severe nephrophaty, neurologic symptoms or any other life-threatening diseases excluded from the study. Serum OPG and RANKL levels are studied by commercial ELISA kits. Statistical datas evaluated by SPSS 17 package programme.