Prostaglandin E1 metil analoğu misoprostol ile gebeliğin sonlandırılması
- Tez No: 59892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAHAT DÖNMEZ KESİM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Özet Amaç: Gebeliğin sonlandırılması amacıyla kullanımı gittikçe yaygınlaşmakta olan ve PGE2 jeli, oksitosin gibi diğer doğum indüksiyonu ajanlarma kıyasla kullanım kolaylığı yanında maliyet bakımından da büyük bir avantaj sağlayan PGEı (misoprostol) tabletin bu alandaki intravajinal kullanımımn etkinlik ve güvenilirlik açısından araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Şişli Etfal Hastanesi 3. Kadın Hastalıktan ve Doğum Kliniğine başvuran ve gebeliğin sonlandırılması endikasyonu konan 9-42 haftalık 61 gebe çalışmaya alınmıştır. 200|lg'lık tabletler (Cytotec) ikiye bölünerek elde edilen lOOjıg'lık dozlar vajen arka forniksine 4 saat ara ile ve maksimum 500|i.g (5 doz) uygulanarak fetusun 24 saat içinde atılması amaçlanmıştır. Tüm olgularda, basan oram, aşın uterus aktivitesi insidansı, ortalama fetus atılma süresi hesaplanmış, Bishop skorunun, paritenin, gestasyonel yaşm, EMR varlığının ve fetusun canlı veya ex oluşunun, kullanılan ilaç dozu, fetusun atılma süresi ve oksitosin gereksinimi 35parametreleriyle olan ilişkileri istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Summary Objective: To test the efficiency and safety of intravaginal misoprostol (PGEi analog) which is being applied at an increasing rate for the purpose of pregnancy termination and whose ease of applicaton and cost effectiveness presents comparative advantages over PGE2 gel, oxytocin and other cervical ripening and labor inducing agents. Material and Method: 61 pregnant women of 9-42 weeks of gestation who applied to the Şişli Etfal Hospital 3. Gyn & Obstet Clinic and had an indication for the termination of pregnancy were included in the study. 100|lg doses obtained by cutting 200^ig tablets half with a blade, were introduced into the posterior vaginal fornix. Up to a maximum of 500|lg (5 doses) in 4 hour intervals were applied. Fetal expulsion within 24 hours was set as the criteria for success. The success rate, the rate of incidence of excessive uterine activity and the mean time of fetal expulsion were calculated; The Bishop score, gestational age, parity, state of amniotic membranes (intact 37or prematurely ruptured) and state of fetus (alive or dead) were tested against number of misoprostol doses required to start regular and effective uterine contractions, time to fetal expulsion (from first dosis on) and the need for oxytocin augmentation.