Simetrik gruplar için specht modüller
- Tez No: 47636
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SAİT HALICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, representasyon teorisi ile ilgili temel kavramlar verilmiştir. İkinci bölümde; diyagram, tablo ve tabloidler tanımlanmış ve simetrik gruplar için Specht modüller incelenmiştir. Üçüncü bölümde Garnir bağıntıları yardımıyla Specht modüllere baz bulma problemi ele alınmış ve standart bazın nasıl elde edildiği verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Simetrik grup, tablo, tabloid, polytabloid, Specht modül.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of three chapters. In the first chapter, some basic concepts related to the representation theory are given. The second chapter is mainly concerned with Specht modules for symmetric groups. In particular, diagram, A-tableau, A-tabloid and Specht modules are de scribed. In the third chapter, we describe how a basis of Specht modules can be con structed. Also, in this chapter, standard tableau, standard tabloids, the Garnir rela tion are introduced KEY WORDS : Symmetric group, tableau, tabloid, polytabloid Specht module.