Battaniye üretiminde şarlonlamanın etkileri
- Tez No: 47635
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FİKRİ ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Bu deneysel çalışmada, sentetik pelüş battaniye üretiminde kullanılan metal kancalı 'çift etkili' şardonlama makinalannda, farklı şardonlama etki düzeylerinde (enerjilerinde) ve farklı pasaj sayılarında elde edilen battaniyeler üzerinde yapılan ölçümlerle şardonlama sonrası boyut değişimi, ağırlık kaybı saptanmıştır. Elde edilen battaniyelerin şardonlama efekti, kullanım ve konfor özellikleri belirlenerek değişik şardonlama uygulamalarının battaniye özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Şardonlama efekti arttığında battaniyenin duyum özellikleri gelişmekte fakat atkı yönündeki kopma mukavemetinde tehlikeli bir düşme olmaktadır. Bu nedenle mevcut battaniye konstrüksiyonu yeniden gözden geçirilerek gerekli değişiklikler yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this experimental work, the dimensional stability and loss in weight of the synthetic velours blankets were measured after different raising energies and different passage numbers. The raising machine used was a 'double action' metal wire. The effect of different raising parametres on the blanket properties was investigated by measuring the raising effect, usage and confort properties of the blankets. When the raising effect increases the handle properties of the blankets improve but there is a serious decrease in the tensile strength in weft way. The blanket construction has to be renewed and necessary changes have to be done because of this.