Uçak modernizasyonun ekonomik analizi
- Tez No: 47637
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HİKMET KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Milli refah mı ? Milli güvenlik mi ? bilmecesini bir türlü çözümleyemeyen, özellikle jeo-politik yönden kritik konumlu Türkiye gibi ülkeler, ekonomik gelişmelerine olan menfi etkilerine rağmen, Milli Savunma bütçesinde bir tasarrufa gidememekte, aksine artan maaliyetler karşısında daha fazla harcama yapma zorunluluğu ile yüz yüze gelmektedirler. Bu nedenle birçok ülke silah, araç - gereç ve uçak alımı yerine, halen envanterlerinde bulunanları imkanları ölçüsünde modifiye ederek güncel hale getirme yolunu tercih etmektedirler. Askeri uçakların da son derece pahalı araçlar olması nedeniyle, günümüzde eski uçakların modernize edilerek öngörülenden daha uzun süre kullanılmaları yaygınlaşmaktadır. Pek çok hava kuvveti envanterindeki ömrü dolan uçağı terk edip, yeni uçak temin etmek yerine, mevcut uçağını modernize ederek bir süre daha kullanmayı tercih etmektedir. Bu çalışmada, uçakların modernizasyonu hakkında genel olarak durulduktan sonra F-4 ve F-5 uçaklarının modernizasyonu hakkında bilgi verilmiş, daha sonra da Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan T-38 uçaklarının modernizasyonu konusunda bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırma için öncelikle, T-38 uçaklarının potansiyel kritik sahaları belirlenmiş, sonra bu kritik sahalardan modernize edilmesi gerekenlerin neler olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın son kısmında da bu modernizasyonun maliyeti araştırılmıştır. Sonuçta, T-38 uçakları modernizasyon maliyetinin ( Hava Kuvvetleri Komutanlığı Bakım Merkezlerinin kazandığı / kazanacağı kabiliyetler de dikkate alınarak ) bir T-38 uçağı için yaklaşık 1 milyon $ olacağı bulunmuştur. Ve bu modernizasyonla da T - 38 uçakları 20 - 25 yıl daha uçurulabileceklerdir. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY National prosperity or National security ? Countries which have not been able to find a remedy for the solution of this problem, espacially the ones in the critical position like Türkiye, in spite of the bad effects to economical improvement, can not economize in the National Defense Budget, moreover face to spend more money because of the rise in the prices. As a result of this, lots of countries prefer to modernizing their aircraft instead of buying new aircraft and weapons. i Since military aircraft are very expensive war machines, it becomes common that old aircraft are being modernized in order to be used for longer years. Most of Air Forces prefer modernizing their aircraft instead of giving up old ones and buying new ones. In this project, after explaining the modernization of aircraft in a general sense, some information is given about the modernization of F - 4 and F - 5 aircraft. Then a risibility is made about the T - 38 aircraft, which is in Turkish Air Force inventory. For this project firstly the potential critical areas of T - 38 has been investigated, then the ones among these areas that should be modernized have been established. At the last part of the project, the cost of this modernization has been investigated. At last, it has been found that, the cost of the modernization for one T - 38 aircraft ( including the capabilities that the Air Force Command Maintenance Centres gained or will gain ), will be approximately 1 million $. After this modernization process, T - 38 aircraft will be able to fly 20 - 25 years more. V