Erişkin intertrokanterik femur kırıklarında açık redüksiyon ve internal fiksasyon uygulaması ve sonuçlarımız
Functional results of open reduction and internal fixation of intertrochanteric femur fractures in adults
- Tez No: 476364
- Danışmanlar: UZMAN EMEL GÖNEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
SSK Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde Ocak 1999 ile Eylül 2003 tarihleri arasında intertrokanterik femur kırığı tanısı ile açık redüksiyon ve internal fiksasyon yapılan hastaların sonuçlarını değerlendirmeyi amaçladık. Bu süre içerisinde ameliyat ettiğimiz 54 hastayı kontrole çağırdık. Kontrole 3'ü bayan 15'i erkek olmak üzere 18 hasta geldi.Kontrole gelen hastalarımızın ortalam takip süresi 22 ay, yaş ortalaması ise 52.5'dir. Hastalarımızı değerlendirmek amacıyla Harris Kalça Skoru ve Travmatik Kalça Değerlendirme Skalasını kullandık. Hastalarımızın AP ve lateral grafilerini çektik, fizik muayenelerini yaparak kalça hareketlerini ve eğer varsa ekstremitedeki kısalıklarını not ettik. Yapılan değerlendirmede, HKS da %77.78 mükemmel,%16.66 iyi, %5.55 kötü olarak değerlendirilirken, TKDS da % 50 mükemmel, %38.9 iyi, %5.55 kötü ve %5.55 başarısız olarak değerlendirilmiştir. HKS ile TKDS arasında korelasyon yoktur. Instabil kırıklarda varus açılanması, stabil kırıklara oranlara daha fazladır, ancak fonksiyonel sonuçlara bir hasta dışında etkisi olmamıştır. Kullanılan implant tipinin, sonuca bir etkisi olmadığını belirledik. Ancak instabil kırıklarda DCS kullanımıdaha uygundur. Değerlendirme amacıyla kullanılan skorlara göre elde ettiğimiz sonuçlar DHS ve DCS' nin uygun endikasyonda intertrokanterik kırıkların tedavisinde güvenle kullanılabilecek bir ekstramedüller tedavi yöntemi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
We aimed to compare the results of intertrochanteric femur fractures which are managed by open reduction and internal fixation between January 1999 and September 2003 at 2. Ortopaedics and Traumatology Clinics of SSK Ankara Education and Research Hospital. We called 54 patients who are operated during this period for the control. Three female and 15 male patients came to the control. Their follow-up time was 22 months and the mean age was 52.5. Harris Hip Score (HHS) and Traumatic Hip Assessment Scale (THAS)were used to evaluate the patients. We obtained the AP and lateral radiographs of the patients and performed the physical examinations and evaluated hip range of motions. And also we noted leg length discrepancies. According to HHS we obtained 77.78% excellent, 16.66 % good, %.5.55 fair results. And also according to THAS we obtained 50% excellent, 38.9% good, 5.55% fair and 5.55 % poor results. There was no correlation between HHS and THAS. The varus angulation was more in unstable fractures than the stables but, no effect observed on functional outcomes except one patient. The implant type which was used was not affecting the results. However, DCS is better in unstable fractures. According to the scores that were used, DHS and DCS are safe extramedullary implants when used in appropriate indications.