Relapsing remitting multipl skleroz'da serum kolesterol düzeyi ile manyetik rezonans görüntüleme aktivasyonunun karşılaştırılması
Comparison of serum kolesterol level and mr activation in relapsing remitting multıple sclerosis
  1. Tez No: 476365
  2. Yazar: ZAHİDE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. NİHAL IŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK İstanbul Göztepe Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Multıpl Skleroz ,santral sinir sisteminde beyaz maddenin kronik, inflamatuar demyelizan hastalığıdır. Yeryüzünde yaklaşık 1 milyon insanı etkilemektedir.Genç erişkinlerde özürlülüğe neden olan en sık görülen nörolojik hastalıktır. MS' un görülme sıklığı, genellikle 20-40 yaş arasında artar. Ama nadiren 10 yaş öncesi, 50 yaş sonrasında da başlayabilir. Hastalığın nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Genetik yatkınlık, çevresel faktörler, otoimmun mekanizmalar ve bazı viral enfeksiyonların rol oynadığı düşünülmektedir. Hastalığın patolojik belirtisi, santral sinir sisteminde oligodentrosit ve myelin hasarıdır. Beyaz maddede meydana gelen demyelinizan lezyonlardan sonra aksonal kayıp ve glial skar meydana gelmektedir. MS, myelin yıkımı ile karakterizedir. Yapılan deneysel çalışmalarda EAE'in aktif fazı esnasında kolesterol düzeylerinde yükseklik tespit edilmiştir. Ancak MS'da invivo olarak plazma lipit seviyeleri ile hastalık aktivasyonu arasında bir ilişki olup olmadığı hakkında kesin bir bilgi yoktur. Biz bu çalışmada, RRMS 'lu hastalarda plazma lipit profili ile hastalık aktivitesi arasındaki ilişkiyi araştırdık. Bu nedenle SSK Göztepe Eğitim Hastanesi nöroloji kliniği-MS polikliniğinden 27 RRMS' lu hasta seçildi. Her hastaya ayda bir,6 kez Gd (+) kranial MRG yapıldı. Kranial MRG'nin çekildiğini gün, kan örnekleri alınarak plazma kolesterol , trigliserit, HDL, seviyeleri ölçüldü.Ve nörolojik muayeneleri yapılarak EDSS' leri hesaplandı. Ayrıca sağlıklı,herhangi bir ilaç kullanımı olmayan 18 kişi kontrol grubu olarak seçildi. Bu kişilerin plazma kolesterol, triglesirit, HDL, LDL seviyeleri ölçüldü. MS grubunda plazma lipİt profili ile kontrast tutulumu arasındaki ilişki araştırıldı. Ayrıca MS grubu ile kontrol grubu arasında plazma lipit seviyeleri araştırıldı. Çalışmada, plazma kolesterol ve LDL ortalama seviyeleri ile kontrast tutan lezyonların ortalama sayısı arasında pozitif korelasyon saptandı. MRG aktivasyonunun olduğu dönemlerde bu hastaların kolesterol düzeylerinde yükseklik bulundu. Yine MS grubunda, plazma kolesterol ve HDL ortalama seviyeleri kontrol grubuna göre yüksek tespit edildi. Plazma kolesterol ve LDL seviyeleri hastalık aktivasyonunun bir göstergesi olabilir. Plazma lipit seviyelerini ölçmek hem ucuz hem de kolay uygulanabilir bir yöntemdir. Bu nedenle plazma lipit seviyeleri ile hastalık aktivasyonu arasındaki ilişkiyi saptamada uzun süreli ve geniş çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Multiple sclerosis is a chronic, inflammatory demyelinating disease of the white matter of the central nervous system. It affects about 1 million people on the earth. It is the most common neurologıcal disease that cause disability in young adult. The incidence of MS is generally increased by 20-40 years,but rarely can start before the age of 10 or after the age of 50. The exact cause of the disease is unknown. Genetic susceptibility, environmental factors, autoimmune mechanisms, and some viral infections are thought to play a role. Pathological symptom of the disease is loss of myelin and oligodentrocytes in the central nervous system. After demyelinating lesions occur in the white matter, axonal loss and glial scar occurs MS is characterized by myelin destruction. In experimental studies, elevation of cholesterol levels during the active phase of EAE was detected. But there is no definitive information as to whether there is a relationship between in vivo plasma lipid levels and disease activation of MS In this study, we investigated the relationship between plasma lipid profile and disease activity in patients with RRMS. For this reason 27 RRMS patients were selected from the MS policlinic of neurology department in SSK Göztepe training and education hospital. Each patient has taken cranial MR with contrast enhanced once a month and 6 times in total. On the day of cranial MR, plasma cholesterol, triglyceride, LDL and HDL levels were measured by taking blood samples. And neurological examinations were performed to measure EDSS. In addition, 18 healthy people without any drug use were selected and plasma cholesterol, triglyceride, LDL and HDL levels of these persons were measured Relationship between plasma lipid profile and contrast enhancement in MS group was investigated. Plasma lipid levels were also investigated between the MS group and the control group In the study, there was a positive correlation between mean plasma cholesterol and LDL levels and the mean number of contrasting lesions. The levels of cholesterol in these patients were found to be high during MR activation,. In the MS group, plasma avarage cholesterol and HDL levels were higher than control group Plasma cholesterol and LDL levels may be indicative of disease activation. Measuring plasma lipids and levels is both cheap and easy to perform. Therefore, there is a need for long-term and extensive studies to determine the relationship between plasma lipid levels and disease activation.