Yeni kurumsal iktisat ve küresel yönetişim
New institutional economics and global governance
  1. Tez No: 476379
  2. Yazar: MEHMET GÜRSAN ŞENALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAŞİM KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalısma, son yıllarda hem iç hem de dıs baskılar altında kamusal/yönetsel süreçlerindedinamik bir dönüsüm yasayan Türkiye'nin, içinden geçmekte olduğu dönemde gerçeklestirmeyeçalıstığı çok-düzeyli yönetisim uygulamaları ve düzenleyici reformlar üzerine kimideğerlendirmeleri içermektedir. Ana-akım çözümlemeler sözünü ettiğimiz iç baskıları 1994 ve2001 yıllarında yasanan ekonomik krizler, 1999 yılındaki büyük deprem ve yurttasların giderekartan demokrasi talepleri olarak sıralarken; dıs baskılar sözde ?uluslararası toplum? bir parçasıolmak kaygısıyla ilgili. Bunun anlamı IMF ve WB bir yanda Avrupa Birliği'ne üyelik süreci diğerbir yanda ülkenin dönüsüm sürecinin bas aktörleri olmakta. Bu genel eğilimin tam tersine, buçalısmanın temel amacı ise özellikle küresellesme sürecinde yönetisim kavramınınanlamını/misyonunu ortaya koymak ve kavramın ardında yatan pratik amacın/aklın etraflı birdeğerlendirmesini yapabilmektir. Ayrıca, devleti yeniden tanımlayan ve yeniden kavramlastıranniteliğinden yola çıkarak, küresel bir yeniden yapılanma projesi olarak beliren yönetisimin,hangi nedenlerle gelismis piyasa ekonomilerinde ve gelismekte olan ülkelerde farklı farklıvurgularla ön plana çıktığının ipuçlarına ulasılmaya çalısılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study includes some important notes and interpretations on multilevel governancearrangements and recent regulatory reforms in Turkey, where has been going through a dynamictransformation process in public life due to heavy internal and external pressures. In appearance,the elements of internal pressures can be listed as the two big economic crises in 1994 and 2001,the earthquake in 1999 and increasing demand of citizens for more democracy. In terms ofexternal pressure, Turkey faces pressures stemming from being part of the internationalcommunity. That means fulfillment of the requirements of IMF and World Bank and the processfor European Union membership result in dynamic changes in Turkey. Opposite to that `official?view, the main objective of this study is to understand the meaning of governance especially in thecase of globalization and to evaluate the background practical and pragmatic concerns lyingbehind that concept. Considering the direct relations among governance arrangements and reconceptualizationand re-theorization of state, it is tried to be understood why the discourse ofgovernance as a global reconstruction project emphasizes different issues in the different areasand regions of the world.