Reçine nano seramik materyallerin yüzey özelliklerinin diğer restoratif materyaller ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Evaluation of the surface properties of resin nano-ceramic materials versus other cad/cam restorative materials
- Tez No: 476378
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL TUNCELLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada yeni geliştirilmiş reçine nano seramik (Lava Ultimate) ve hibrid seramik (VITA Enamic) materyallerinin yüzey mikrosertliği, yüzey pürüzlülüğü ve aşınma gibi yüzey özelliklerinin yaygın olarak kullanılan CAD/CAM blokları (VITA Mark II, Paradigm MZ100) ve mine yüzeyleri ile karşılaştırılarak, klinik kullanım açısından uygunluklarının değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmamızda 5 farklı materyalden silindir şeklinde toplam 120 adet örnek hazırlandı. Bu örnekler, bekletileceği yiyecek ortamı (distile su, heptan, sitrik asit, etanol) değişkenine göre 4 alt gruba ayrıldı (n:6). Örnekler yiyecekleri taklit eden solüsyonlarda 7 gün süreyle bekletildi. Bu işlemden sonra yüzeylerine 5 yıllık klinik kullanımı taklit etmek amacıyla 8 saat süreyle fırçalama deneyi uygulandı. Materyallerin yüzey özelliklerine ilişkin değerler deney öncesinde ve sonrasında kaydedildi. Yüzey pürüzlülüğü için profilometre, mikrosertlik için Vickers mikrosertlik test cihazı ve ağırlık ölçümü için de hassas terazi (0,0001 gr) kullanıldı. Elde edilen değerlerin görsel olarak desteklenmesi için örnekler taramalı elektron mikroskobunda farklı büyütmelerle incelendi. Verilerin istatistiksel analizinde, tek yönlü varyans analizi (one-way ANOVA), Bonforenni testi, Student t testi ve Paired Sample t testi kullanıldı. Sonuç olarak test edilen materyallerin yüzey özellikleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklar saptanmıştır. En yüksek yüzey mikrosertliği değerleri feldspatik seramik grubunda elde edilirken en düşük değerlere kompozit reçine örneklerinde rastlanmıştır. Hibrid seramiğin yüzey mikrosertliği mine yüzeyi örneklerine yakın bulunmuştur. Farklı yiyecek ortamlarında bekletmenin mine yüzeyi ve kompozit reçine örnekleri hariç materyallerin yüzey mikrosertliğini anlamlı biçimde etkilemediği görülmüştür. Diş fırçalama deneyi feldspatik seramik grubu dışındaki bütün materyallerin yüzey pürüzlülüğünü anlamlı biçimde yükseltmiştir. Fırçalama sonrasında elde edilen ağırlıkça azalma yüzdelik değerleri kompozit reçine örneklerinde en fazla bulunmuştur, onu sırasıyla reçine nano seramik ve hibrid seramik örnekleri takip etmiştir. Bekletildiği yiyecek ortamı değişkenine göre materyallerin ağırlıkça azalma değerlerinin 0,02M sitrik asitte bekletildikten sonra fırçalanan örneklerde daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Özetle, konvansiyonel reçine kompozitler ile kıyasladığımızda reçine nano seramiğin (Lava Ultimate) yapısında bulunan seramik nano partiküllerin materyalin yüzey özelliklerini büyük ölçüde geliştirmediği sonucuna varılmıştır. Hibrid seramik materyalinin (VITA Enamic) ise reçine kompozit materyallere göre daha yüksek yüzey mikrosertliği ve aşınma direncine sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of this study was to determine the durability of surface properties such as microhardness, roughness and wear of two new commercially available nano-ceramic resin composite (Lava Ultimate) and hybrid ceramic (VITA Enamic) CAD/CAM blocks and compare them to those of widely-used CAD/CAM blocks (VITA Mark II, Paradigm MZ100) and human enamel. Twenty-four cylinders (10 mm diameter and 3 mm height) of each restorative material were prepared. Totally 120 test specimens of five different test groups were then allocated to four subgroups (n:6), according to the food-simulating solutions (distiled water, heptane, citric acid, ethanol) they were immersed for 7 days. After the immersion, the top surface of the samples were submitted to toothbrushing for 8 hours (5 years clinical use) by a specially designed electric toothbrushing simulator. Measurements of the surface properties of each material were carried out before and after the exposure to the food simulating solutions and brushing simulation. Surface roughness and microhardness were measured using a profilometer and Vickers hardness test device. Additionally wear was evaluated by using an analytical balance (0,0001 g). Tested material surfaces were observed through scanning electron microscopy. The results were statistically analyzed with one-way ANOVA (analysis of variance), Bonforenni test, Student t test and Paired Sample t test. Statistically significant differences were found for surface properties of the tested materials. Feldspatic ceramic showed the highest surface microhardness while composite resin block has the lowest values. Surface microhardness of hybrid ceramic was foud similar to human enamel. Immersion in different food simulating solutions did not affect the surface microhardness of the tested materials except enamel and composite resin block. Toothbrushing simulation significantly increased the surface roughness of all materials except feldsphatic ceramic. Weight loss percentage values of composite resin block was found highest after toothbrushing followed by resin nano-ceramic and hybrid ceramic. The weight loss percentage of materials after immersion in food simulating solutions was higher for the materials immersed in 0,02M citric acid. When compared to the conventional resin composites, the presence of ceramic nanoparticles in Lava Ultimate has no improve on surface properties of the material. However, the surface microhardness and wear resistance of Enamic was greatly improved comparing to conventional dental resin composites.