Ştrayhgarn iplikçiliğinde harman yağlarının iplik özelliklerine etkisi
- Tez No: 47638
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. FİKRİ ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Bu çalışmada harman yağlarının ştrayhgam iplik üretiminde, iplik özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmada akrilik elyaf kullanılmıştır. İpliklerin harman yağı çeşidi ve miktarı ile fiziksel özellikleri incelenmiştir. Bu fiziksel özellikler iplik düzgünsüzlüğü, kopma mukavemeti,, kopma uzaması, iplik inceliği ve bükümdür. Harman yağı çeşidi ve oranının ipliğin fiziksel özelliklerini ne denli etkilediği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
n. ABSTRACT İn this research, the effect of oils used in woollen yarn production on the yarn properties was investigated. In this research,the effect of oil used in woollen yarn production on the yarn properties was investigated. Acrylic fibre was used in this work.The kind and quantity of mixture oil of the yarns were examined together with physical properties of the yarn. These physical properties are count, twist, tensile strength and elongation, and lrreguianty. It was investigated how the kind and percentage of the mixture oil effects yarn properties.