Trakya Tosbağası (Testudo Hermanni) 'nin iklimsel parametreler altında yayılış modellemesi
Distribution modelling of hermann's tortoise (Testudo Hermanni) under climatic variables
  1. Tez No: 476382
  2. Yazar: SEZGİN KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TÜRKOZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada Avrupa, Balkanlar ve Türkiye'de (sadece Trakya'da) yayılış gösteren Trakya Tosbağası (Testudo hermanni)'nin iklimsel parametreler altındaki yayılışı modellenmiş ve bu yayılışında etkili olan muhtemel değişkenler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu modellemeye bağlı olarak türün yaşayabileceği tahmini ve potansiyel yaşam alanları belirlenmiştir. Bu bağlamda literatürde Testudo hermanni'nin Avrupa ve Balkanlar'daki dağılım alanlarına ilişkin yapılan bilimsel araştırmalarda var olan yayılış verilerinin koordinatları kullanılarak, yayınlarda sadece lokalite ismi verilen ancak koorinat belirtilmeyen alanlar ise Georeferencing (Kordinatlandırma) yapılarak veri setimizin içine alınmıştır. Bu alanlara ek olarak Trakya'daki yayılış alanlarının koordinat verileri ise Tubitak 113Z050 no'lu proje kapsamında yapılan arazi çalışmalarında elde edilmiştir. Testudo hermanni'nin bütün dağılış alanlarındaki koordinat verileri Maksimum Entropi Modellemesi programı (Maxent 3.3.3k) ve Coğrafi Bilgi Sistemleri programı (ArcGIS 10.3) eşliğinde analiz edilmiştir. Bu analizler sonucunda 19 biyoklimatik değişken arasından türün dağılıma etki eden en önemli değişkenlerin Bio3 (İzotermite (Biyo2/Biyo7) (*100)), Bio5 (En sıcak ayın maksimum sıcaklığı), Bio11 (En soğuk çeyreğin ortalama sıcaklığı), Bio15 (Mevsimsel yağış (Varyasyon Katsayısı)) olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlar kapsamında türün yayılabileceği Avrupa'daki ve Trakya'daki potansiyel yaşam alanları sıcaklık haritaları oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the distribution modelling of Hermann's tortoise (Testudo hermanni) under climatic conditions was carried out. The parameters are revealed the which one variables are mostly effective in the disturibition of Testudo hermanni. Depending on these model, the estimated and potential habitat is determined. In this context, the existing coordinate dataset about distributions of Testudo hermanni's were taken directly from the scientific studies and the areas cordinates which is nonexistent in publications were taken by helping Georeferencing. In addition to these fields, the coordinates of the distribution areas in Thrace are obtained Tubitak 113Z050 project during fields research. The coordinate data for total distribution areas of Testudo hermanni were analyzed with Maximum Entropy Modeling program (Maxent 3.3) and Geographic Information Systems program (ArcGIS 10.3). According to these results, the most important variables affecting the disturibition are determined as Bio3 (Isothermite (Bio2 / Bio7) (* 100)), Bio5 (Maximum temperature of the warmest month), Bio11 (Mean temperature of the coldest quarter), Bio15 (Seasonal precipitation (Variation Coefficient) and also hotspot maps of potential habitats in Europe and Thrace have been created .