Glioblastoma multiforme ve benign meningiom olgularinda tümör dokusunda ölçülen çinko, demir ve kadmiyum düzeylerinin karşilaştirilmasi
Comparison of levels of zinc, iron and cadmium in benign meningioma and glioblastoma multiforme
- Tez No: 476388
- Danışmanlar: DR. BÜLENT TİMUR DEMİRGİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu calışmanın amacı benign meningiom ve glioblastoma multiforme dokularında çinko, demir ve kadmiyum seviyelerinin saptanması ve kıyaslamasıydı. Yöntem ve Gereçler: Bu çalışma ameliyatlardan elde edilen patolojik tanısı konmuş benign meningiom ve glioblastoma multiforme (her grupta 20 tane, toplam 40 tane) dokularında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study was to compare trace elements (zinc (Zn), iron (Fe) and cadmium (Cd)) in tissue samples of benign meningiomas and glioblastoma multiformes. Methods: This study was performed in the pathologically diagnosed benign meningioma and glioblastoma multiforme specimens (20specimens in each group and a total of 40specimens) obtained from operations.