Diosgeninin glioblastoma multiforme hücre hatlarında sitotoksik ve apoptotik etkilerinin belirlenmesi
Determination of cytotoxic and apoptotic effects of diosgenin on glioblastoma multiforme cell lines
- Tez No: 504223
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED HAMZA MÜSLÜMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Glioblastoma Multiforme (GBM) merkezi sinir sisteminde ortaya çıkan, agresif ve malign özelliklere sahip, yaygın olarak görülen ölümcül beyin tümörlerinden biridir. Erişkinlerde en sık görülen beyin tümörüdür. GBM'nin tedavisinde radyoterapi, kemoterapi ve immünoterapi gibi yöntemler kullanılmaktadır. Bitkisel kaynaklı yeni ajanların keşfedilmeye çalışılması tedaviye yönelik yapılan araştırmalardan biridir. Diosgenin, bitkiler tarafından sentezlenen sekonder metabolitler grubuna aittir ve GBM'nin tedavisinde kullanılabilecek bitkisel bileşenlerdendir. Kanser türlerinin bazılarında anti-invaziv, anti-proliferatif, anti-metastatik ve anti-kanserojen etkiye sahiptir. Çalışmanın amacı, T98G ve LN18 hücre hatlarında diosgeninin sitotoksik etkisini, apoptoz mekanizmalarına, invazyona ve koloni oluşumuna etkisini belirlemektir. Diosgeninin hücre canlılığına etkisi XTT yöntemi ile belirlendi. LN18 ve T98G hücreleri için IC50 değeri her hücre hattında 24. Saatte 30 µM olarak bulundu. Apoptozda görev alan genlerin ekspresyon seviyelerindeki değişim gerçek-zamanlı PCR ile belirlendi ve iki hücre hattında pro-apoptotik genlerin ekspresyonları artarken, anti-apoptotik genlerin ekspresyon seviyelerinin azaldığı tespit edildi. Hücrelerin invazyon ve migrasyon yeteneklerinin azaldığı matrijel-invazyon yöntemi kullanılarak bulundu. Diosgenin uygulanmış LN18 hücrelerinin koloni oluşturma kapasitelerinin azaldığı belirlendi. Bu çalışma ile diosgeninin GBM üzerine olası etkisi ilk defa ortaya konmuştur. Elde edilen sonuçlara göre, diosgenin GBM için potansiyel bir ajan olarak gözükmektedir. Diosgeninin, GBM tedavisinde uygulanabilirliğinin test edilmesi için geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Glioblastoma Multiforme (GBM) is one of the most common fatal brain tumors of the central nervous system with aggressive and malignant features. The most common primer in adults is the brain tumor. Radiotherapy, chemotherapy and immunotherapy are used in the treatment of GBM. Trying to discover new plant-based agents is one of the researches for treatment. Diosgenin belongs to the group of secondary metabolites synthesized by plants and can be used in the treatment of GBM. In some of the cancer types have anti-invasive, anti-proliferative, anti-metastatic and anti-carcinogenic effects.The aim of the study is to determine the effect of diosgenin on cytotoxic, apoptosis, invasion and colony formation in T98G and LN18 cell lines. The effect of diosgenin on cell viability was determined by XTT method. The IC50 value for LN18 and T98G cells was found to be 30 µM at 24 h in each cell line. The change in expression levels of genes involved in apoptosis was determined by real-time PCR and the expression levels of pro-apoptotic genes were increased while expression levels of anti-apoptotic genes were decreased in both cell lines. It was found that the invasion and migration ability of the cells decreased. It was determined that colonization capacities of LN18 cells treated with diosgenin decreased. This study revealed the possible effect of diosgenin on GBM for the first time. According to the results obtained, diosgenin appears to be a potential agent for GBM. Diosgenin needs extensive studies to test its applicability in GBM treatment.