Akut koroner sendrom ile başvuran hastalarda d-vitamini düzeyi
Vitamin d levels in patients with acute coronary syndrome
- Tez No: 476389
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI ŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Güncel çalışmalarda, D vitaminin: Endotel hasarı, yüksek kan basıncı, insülin direnci, diyabet gelişimi ve vasküler inflamasyon gibi AKS gelişimi için önemli risk faktörleri kabul edilen durumları azaltarak, dolaylı yoldan AKS için olumlu etkileri olduğu iddia edilmektedir. Bizde bu çalışmada , AKS ile plazma D vitamin seviyeleri arasındaki ilişkiyi saptamaya çalıştık Toplam 90 AKS tanılı hastalar ile toplam 50 tane koroner anjiografisi normal olan bireyler üzerinde yapıldı. Çalışmamızda AKS tanılı hastalara kıyasla kontrol grubu serum D vitamini düzeylerinde anlamlı derecede farklılık saptanmadı. (Ortalama = 15,2±4,8' e karşı 15,3±6,3ng / mL, p>0,05).
Özet (Çeviri)
In recent studies, vitamin D is claimed to have positive effects for acute coronary syndrome (ACS) by decreasing states that are accepted as important risk factors for ACS development such as endothelial damage, high blood pressure, insulin resistance, diabetes development and vascular inflammation. We have investigated the relation between ACS and plasma vitamin D levels in this study. The study was conducted with a total number of 90 patients diagnosed with ACS and 50 individuals with normal coronary artery angiography. No significantly different plasma vitamin D levels of control group was detected compared to the patients with ACS (Mean=15,2±4,8 versus 15,3±6,3ng/ml, p>0.05).