Bruselloz olgularında crp sedimantasyon ve prokalsitonin düzeylerinin karşılaştırılması
The comparison of sedimentation crp and procalcitonin level in brucellosis
  1. Tez No: 476390
  2. Yazar: ASKANDAR MUSTAFA ABDULRAHMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ABDULRAHMAN A.M., Bruselloz Olgularında Crp Sedimantasyon Ve Prokalsitonin Düzeylerinin Karşılaştırılması, Y.Y.U. Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Tıbbi Mikrobiyoloji A.B.D. Bu çalışmada bruselloz tanısı almış 56 hastaya ait serum örnekleri Brusella, CRP, ESR ve PCT yönünden incelendi. Bu hastaların % 42.8'i (24) kadın, % 57.2'si (32) erkek olarak bulundu. Tüm hastaların yaş ortalaması 20.4, erkek hastaların yaş ortalaması 17.7, kadın hastaların yaş ortalaması 23.8 olarak bulundu. Hastalar yaş aralıklarına göre gruplandırıldığında; 0-10 yaş aralığında 14 (%25), 11-20 yaş aralığında 22 (%39,3), 21-30 yaş aralığında 7 (%12,5), 31-40 yaş aralığında 9 (%16,1), 41-50 yaş aralığında 1 (%1,8), 51-60 yaş aralığında 1 (%1,8) ve 61-70 yaş aralığında 2 (%3,6) hasta saptandı. PCT, ESR ve CRP sonuçları normal ve yüksek olarak gruplandırıldığında yüksek çıkan sonuçların oranları sırasıyla %71.4, %83.9 ve %92.9 olarak hesaplandı. STA testi ile CRP ve ESR arasında sırasıyla %1 ve %5 pozitif yönde ilişki CRP ile ESR arasında %1 pozitif yönde ilişki saptandı. PCT ile STA, CRP ve ESR arasında sırasıla %1, %5 ve %5 pozitif yönde ilişki saptandı. Sonuç olarak çalışmamızda istatistiksel olarak an¬lamlı bulunan PCT, CRP ve ESR'nin brusellozda tanıya spesifik test¬lerin yanında tanıyı destekleyici testler olarak
Özet (Çeviri)
ABDULRAHMAN A.M., The Comparison of, Sedimentation, CRP and Procalcitonin level in brucellosis , University of Y.Y.U.Institute of Medical Sciences, Department of Medical Microbiology, Master Thesis, Van, 2016. In this study; serum samples of 56 patients with brucellosis were analyzed in terms of brucella, CRP, ESR and PCT. % 42.8 (24) of these patients were famele, and % 57.2 (32) were males . Average age of all patients were 20.4, average age of male patients were 17.7, average age of females were 23.8. When the patients were grouped according to their age range, 14 (%25) patients were determined in the age range of 0-10, 22 (%39,3) in the age range of 11-20,7 (%12,5) in the age range of 21-30, 9 (%16,1) in the age range of 31-40, 1 (%1,8) in the age range of 41-50, 1 (%1,8) in the age range of 51-60, and 2 (%3,6) in the age range of 61-70. When the results of PCT, ESR and CRP are grouped as normal and high rates were calculated as respectively %71.4, %83.9 and %92.9.The test of STA,CRP and ESR positive relationship between %1 and %5, 1% revealed a positive correlation was found between ESR and CRP. In conclusion, In terms of our study found a statistically significant result of PCT, CRP and ESR diagnosis of brucellosis in addition to the specific test was concluded could be used as supplementary tests.