Rekreatif faaliyetlere katılım ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between participation in recreative activity with quality of life
- Tez No: 476432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM BAŞTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma Rekreatif faaliyetlere katılım ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya Gazi Üniversitesi Spor bilimleri fakültesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Spor bilimleri fakültesi olmak üzere 2 üniversiteden, 21,54±2,02 yaş ortalamasında rasgele seçilmiş 276 erkek ve 222 kadından oluşan 498 kişi katılmıştır. Araştırmaya katılan deneklere ait veriler sosyo- demografik anket, rekreatif faaliyetlere katılım anketi ve Whoqol-bref yaşam kalitesi ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Bu çalışmanın evrenini Üniversitelerin Spor Fakülteleri ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarında eğitim-öğretim gören öğrenciler oluştururken, örneklemini Gazi üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencileri oluşturmuştur. Verilerin analizinde SPSS 23 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde crosstab, k-kare, independent t test ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Refah düzeyine göre öğrencilerin genel olarak refah düzeyleri ağırlıklı olarak normal ve iyi olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between participation and quality of life in recreational activities. Research The Gazi University Faculty of Sports Sciences and Muğla Sıtkı Koçman University Faculty of Sports Sciences participated in 2 universities, 496 persons, consisting of 276 men and 222 women randomly selected in the average age of 21.54 ± 2.02. Data were collected using socio-demographic questionnaires, participation in recreational activities, and Whoqol-bref quality of life scales. The students of the Universities of Sports and Sports and Physical Education and Sports colleges formed the universe of this study, while the students of Gazi University Sports Science Faculty and Muğla Sıtkı Koçman University Sports Science Faculty students formed their sample. Spss 23 package program was used for analysis of the data. In the analysis of the data, crosstab, k-square, independent t test and correlation analysis were used. According to the welfare level, the welfare level of the students in general is found to be mainly normal and good.