Dodurga boyu halk kültürü (Araştırma-inceleme)
Folk culture of Dodurga clan (Research- study)
  1. Tez No: 476433
  2. Yazar: OSMAN İLBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NACİ ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada Sivas/Zara İlçesine bağlı Tödürge Köyü, Denizli/Acıpayam İlçesine bağlı Dodurga Köyü, Bilecik/Bozüyük İlçesine bağlı Dodurga Beldesi'nin doğum, evlenme ve ölüm evrelerini kapsayan geçiş dönemi adetleri ve inanışlar, bayram, tören ve kutlamalar, halk inançları ve buna bağlı unsurlar, halk takvimi, köy seyirlik oyunları ve anonim halk edebiyatı ürünleri üzerinde durulmuştur. Çalışmanın giriş bölümünde araştırma; konu, amaç, kapsam ve sınırlar ile çalışmada kullanılan yöntemler dâhilinde ortaya konmuştur. Bunun yanı sıra araştırmaya konu olan Dodurga boyunun ve araştırma alanının tarihi, ekonomik yapısı hakkında da bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde Dodurga Boyu ile ilgili halk biliminin kadroları gösterilmiştir. Sözlü kaynaklardan edinilen bilgilere dayalı âdet ve inanışlar değerlendirme bölümlerinde incelenmiştir. Halk edebiyatı ile ilgili olan ikinci bölümde; manzum, manzum- mensur, mensur halk edebiyatı ürünlerine yer verilmiştir. Bu ürünler tasnif edilirken, her konu için en uygun sınıflandırma seçilmiş ve elde edilen malzemeye göre çalışmaya uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda, Dodurga Boyu halk kültüründe, hem orta Asya'nın hem de Anadolu'nun inanç ve kültür yapısının izleri bulunduğu görülmüştür. Tespit edilen bu inanç ve pratikler, bölüm değerlendirmelerinde anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is emphasised on transition period customs that contain the stages of birth, marriage and death and related cults, feasts, ceremonies and celebrations, folk cults and the other factors relevant with these cults, folk calender, theatrical village plays and works of anonymous folk literature of Tödürge village which is related to Zara district of Sivas province, Dodurga village which is related to Acıpayam district of Denizli province, Dodurga town which is related to Bozüyük district of Bilecik province in this work. In the introductory chapter of this work, the research is presented within the used methods subject, aim, extent and limits in the study. Besides, information is given about history of research area and economic structure of Dodurga tribe which is the subject of this research. In the first chapter, frameworks of folklore about Dodurga clan are presented. Customs and cults which is based on information from oral sources are studied in the evaluation chapters. In the second chapter which is about folk literature; it is given place to poetic, poeticprose, prose folk literature works. While these works are classifing, the best classification is chosen for every subject and it is implemented to this work according to these achieved materials. In the result of this research, not only traces of cults and cultural structure belonged to central Asia but also Anatolia are observed in folk culture of Dodurga Clan. These cults and practices which are founded by us are explained in the evaluations of chapters.