Türkiye'de fiili çalışma sürelerinin uzunluğu: Banka sektörü örneği
The length of actively working hours in Turkey: Example of banking sector
- Tez No: 476462
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışma süreleri kavramı, çalışma hayatının en çok üzerinde durulan ve en çok tartışılan konularından biridir. Aynı zamanda çalışma süresi iş sözleşmesinin esaslı unsurlarındandır ve sosyal taraflar arasındaki temel çekişme konularının başında gelir. Bu yüksek lisans tezinde fiili çalışma sürelerinin uzaması, nedenleri ve sonuçları ile ele alınmıştır. Bu bağlamda birinci bölümde çalışma süreleri kavramına ve kısaca tarihi gelişimine değinilmiş, Neo-klasik Teori ile Marksist Teorinin çalışma sürelerine bakışı incelenmiştir. İkinci bölümde çalışma sürelerinin uzamasına neden olan işsizlik, esnekleşme, taşeron uygulamaları ve kayıt dışı istihdam konularına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise, banka sektöründe uzun çalışma sürelerine maruz kalan çalışanlar ile yapılan derinlemesine mülakat bulguları paylaşılmıştır. Uzun çalışma sürelerinin banka çalışanlarının fiziksel ve ruhsal sağlığı açısından etkileri ele alınmış, yapılan görüşmeler doğrultusunda banka çalışanlarının değerlendirmelerine yer verilmiştir. Uzun çalışma sürelerinin çalışanların fiziksel ve ruhsal sağlığında ortaya çıkardığı sorunların yanında aile ve sosyal yaşantıları üzerindeki etkilerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of working hours is one of the working life subjects, that is the most worked on and is discussed frequently. It is also one of the major elements of the contract and comes at the beginning of the conflicts between social sides. In this master's degree thesis the prolongation of actively working hours has been studied along with its reasons and consequences. In this context, working hours concept and its historical development have been abridged, the perspective of Neo-classical Theory and Marxist Theory on working hours has been summarized in the first chapter. In the second chapter, unemployment, flexibility, subcontracting, informal employment which lead to prolongation of working hours have been placed. As for chapter three, findings of in-depth interviews with employes who have been exposed to long working hours in banking sector have been shared. The effects of long working hours on the physical and mental health of bank employees have been handled, in the direction of the interviews, the evaluations of the bank employees have been included. Beside the bank employees' physical and mental health problems that long working hours bring up, the effects on their families and social lives have been addressed as well.