Seydişehir Boksit cevherinden aktif alumina üretim imkanlarının araştırılması.
  1. Tez No: 47647
  2. Yazar: MESUDE MELEK ÖZSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER FARUK EMRULLAHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
9 ÖZET Bilindiği gibi Etibank Seydişehir Alüminyum Tesislerinde Boksit Cevherinden Bayer Prosesine göre üretilen metalurjik kalitedeki alüminadan metalik alüminyum elde edilmektedir. Özellikle alüminyum bileşiklerinden biri olan alümina, yukarıda belirtilen kalitenin dışında dünyada beş ayrı ticari kalitede daha üretilebilmektedir. Bunlardan biri olan aktif alüminanm, Seydişehirde çıkan boksit cevherinden eldesini sağlamak amacı ile başlatılan bu çalışmada; 1. Özellikle alüminyum büeşiMerinin tasnifi yapılmış olup, özellikleri ve elde edilme yöntemleri verilmiştir. Ayrıca bu bileşiklerin iç ve dış piysadaki mali portresi çıkarılmıştır. 2. Seydişehirde üretilen boksit cevherinden aktif alümina üretimi deneyleri yapılmıştır. 3. Bu deneyler boksit cevherinin kırılması, elek fraksiyonlarına ayrılması, ve elek fraksiyonlarında bulunan böhmit mineralinini gama alüminaya dönüştürülmesi şeklinde gerçekleştirilmiştir. 4. Isıl işleme tabi tutulan elek fraksiyonlanmn XRD analizleri ve toplam yüzey alanları ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
10 SUMMARY In Etibank Seydişehir Alüminyum Plants, bauxite one is processed by Bayer Process. The alumina of Metallurgical quality is produced from the process and is used only in the production of metallic aluminum However, alumina is produced in five different commercial qualities, specialty alumina compounds, in the world. One of these produc is is the active alumina. In this study it is aimed at producing this active alumina from the bauxite ore mined at Seydişehir. This study involves; 1. The speciality alüminyum compounds are classified, specified and the production methods are given, 2. It has been attempted to produce the active alumina from the Seydişehir bauxite ore. 3. These experiments have been carried out by crashing, screening and heat treatment of some sieve fractions. 4. XRD and total surface area were measured of Some sieve fractions heated at certain temperatures,