Bayer trihidrat ve alüminasının Na2O içeriğini düşürebilmek için bir yöntem
- Tez No: 29547
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLİN TAŞÇIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bilindiği gibi Etibank Seydişehir Alüminyum Tesislerinde Boksit Cevherinden Bayer Prosesi'ne göre üretilen metalurjik kalitedeki alüminadan metalik alüminyum elde edilmektedir. Özellikli alüminyum bileşiklerinden biri olan alümina, yukarıda belirtilen kalitenin dışında dünyada beş ayrı ticari kalitede daha üretilebilmektedir. Bunlardan biri olan düşük sodalı alüminanın, Seydişehir'de mevcut olan sistemi etkilemiyecek şekilde eldesini sağlamak amacı ile başlatılan bu çalışmada; 1) Özellikli alüminyum bileşiklerinin tasnifi yapılmış olup, özellikleri ve elde edilme yöntemleri verilmiştir. Ayrıca bu bileşiklerin iç ve dış piyasadaki mali portresi çıkarılmıştır. 2) Seydişehir'de üretilen Al(OH)3 ve A1203 ara ürünlerinin içerdiği Na miktarını düşürebilme deneyleri yapılmıştır. 3) Bu deneyler söz konusu ara ürünlerin deiyonize su ile yıkanması yöntemine göre gerçekleşmiş olup, yıkamanın optimum koşullan belirlenmiştir. 4) Belirlenen optimum yıkama şartlarında deiyonize su yerine saf su kullanılarak yapılan yıkama işlemi de gerçekleştirilmiştir. 5) Her yıkama sonrası yapılması gerekli süzme işlemi yanısıra kekin sıkıştırılabilirliği de incelenerek, Na20 yıkama verimine etkisi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In Etibank Seydişehir Aluminum Plants, bauxite one is processed by Bayer Process. The alumina of Metallurgical quality is produced from this process and is used only in the production of metallic aluminum. However alumina is produced in five different commercial qualities, specialty alumina compounds, in the world. One of these products is the alumina of the low soda content. In this study it is aimed at producing this alumina in the present plant which will not effect the present system, This study involves; 1) The specialty aluminum compounds are classified, specified and the production methods are given. 2) It has been attempted to reduce the quantity of Na20, which is contained by Al(OH)3 and A1203 that are produced in the Seydişehir Plant. 3) These experiments have been carried out by scrubbing the above mentioned compounds with deionized water and the optimum conditions have been determined. 4) The washing process is conducted at the determined optimum washing conditions using distilled water instead of deionized water. 5) In addition to the filtration process, which should be done after each washing-up, the compressibility of the cake is also examined and its effect on Na20 washing efficiency is determined.