Doğal boyar maddelerle pamuklu dokuma kumaşların boyanabilirliği
- Tez No: 47648
- Danışmanlar: PROF.DR. NECDET SEVENTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
37 ÖZET Yapılan bu çalışmada; yün boyamacdığında kullanılan Kökboya, Ceviz Yaprağı, Sütleğen ve Kına ile pamuklu kumaşların boyanma yetenekleri ve boyama koşullarını saptamak amacıyla; emdirme ve çektirme yöntemiyle yapılan boyama denemelerinde pH' in, mordan miktarı ve cinsi değişiminin,boyarmadde miktarı değişiminin boyamaya olan etkileri incelenmiştir Mordanlamaişleminde, 1/30-1/40 flotte oranında 10 gr/lt KA1(S04)2 ile 100 gr/lt. CaO ile mordanlanarak boyama işlemi yapılmıştır. Kökboya ile yapılan denemelerde Türkkırmızısı yağı miktarı değişimlerinin boyamaya olan etkilerini saptamak amacı ile 10-70 gr/lt arasındaki çözeltilerle AF % 100 -1 10 olacak şekilde emdirme işlemi yapıldıktan sonra mordanlama ve boyama işlemleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
38 SUMMARY In this search; cotton fabrics' dying capabilities and dying conditions are to be examined with Madder Plant, Walnut Leaves, Spurge and Hena that are using on wool dying process. Experiments with impregnation and application methods were performed to determine effects of changing pH, mordant type, mordant quantity on dying. At mordant process, 10 g./lt. KA1(S04)2 and 100 g./It CaO solutions were used with 1/30-1/40 flotte ratio. In order to determine the effects of Turkish Red Oil quantity changes, 10- 70 gr./It of solutions at which AF is to be 100-1 10 %, impregnation processes were applied for the experiments with madder plant After impregnation mordant and dying were performed.