Siyasi bir araç olarak uluslararası Hukuk: Vitoria'dan Oppenheim'a medeniyet standardı
International Law as a political instrument: Standart of civilization from Vitoria to Oppenheim
  1. Tez No: 476473
  2. Yazar: ALİCAN ABUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL ERDEM DENK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Soğuk Savaş sonrası dönemde uluslararası hukuk ile medeniyet ilişkisine yönelik tartışmalarda büyük bir artış oldu. Ancak bu tartışmalar uluslararası hukuki bir görüngü olarak medeniyetin doğumunu 19. yüzyıl ile sınırlandırmakta; böylece kavramın uluslararası hukuktaki özgül yerini değerlendirmede sınırlı kalmaktadır. Bu çalışmanın ana hedefi ise, modern uluslararası hukukun varlığından bu yana medeniyetin uluslararası hukuk özneliğini belirlemede bir standart olduğunu; bu yolla belirli toplumların hukuk özneliği edinemediğini ortaya koymaktır. Bu amaçla, çalışmada; (i) ilk olarak; yazarın uluslararası hukuka yaklaşımı ile medeniyet standardının muhtemel anlamları ele alınmıştır. (ii) İkinci olarak Vitoria ve Grotius'un çalışmaları üzerinden doğal hukuk yaklaşımında medeniyet standardı incelenmiştir. (iii) Son olarak, 19. yüzyılın hâkim uluslararası hukuk yaklaşımı olan iradecilikte medeniyet standardının aldığı görünüm ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Debates on the connection between international law and civilization have increased dramatically in post-Cold War era. However these debates limit the birth of civilization as an international legal phenomenon with 19th century; thus remain incapable of evaluating the concept's specific position in international law. Main purpose of this study is to show that civilization has been a standard to define subjectivity in international law at the expense of certain societies' exclusion since the birth of modern international law. Hence, in this study, (i) at first author's approach to international law and the possible meanings of standard of civilization is evaluated. Secondly (ii), by reading both Vitoria and Grotius, standard of civilization in natural law perspective is analysed. Lastly, it is tried to show that how standard of civilization had an appearance in positivism, which was the dominant approach to international law in 19th century.