Sosyal medyada yeni habercilik pratikleri: Medyascope TV örneği
New journalism practices in social media: A sample of medyascope TV
  1. Tez No: 476475
  2. Yazar: SONGÜL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN TÖRENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Journalism, Radio and Television
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de medya ortamında yaşanan dönüşüm sürecini Medyascope TV örneği üzerinden değerlendirmektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmada Medyascope TV'nin sosyal medya platformlarını kullanarak gerçekleştirdiği haber üretim pratikleri betimlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada Türkiye'de gazetecilerin ana akım mecralarından kopma ve sosyal medyayı haber üretimi ve aktarımı için kullanma nedenleri sorgulanmıştır. Bu sorgulamaya dayalı olarak Medyascope TV'nin nasıl kurulduğu ve habercilik pratiğinin nasıl olduğu da incelenmiştir. Ayrıca Medyascope TV'nin haber odası ve haberci organizasyonun nasıl olduğu da gözlenmiştir. Çalışmada Medyascope TV'nin takipçileri ile nasıl etkileşim kurduğu ve ekonomik örgütlenmesini nasıl gerçekleştirdiği sorularına da yanıt aranmıştır. Araştırmada etnografik alan araştırması deseni kullanılmıştır. Bu kapsamda Medyascope TV stüdyosunda sekiz haftalık katılımlı gözlem gerçekleştirilmiştir. Bu süre içerisinde Medyascope TV yöneticileri, profesyonel ve gönüllü çalışan haberciler ve Medyascope TV'ye dışarıdan destek veren program yapımcılarıyla derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bununla birlikte Medyascope TV'nin internet sitesi ve habercilerin sosyal medya hesapları çevrimiçi etnografya tekniği ile de incelenmiştir. Araştırmada toplanan veriler betimsel veri analizi yöntemi ile çözümlenmiştir. Araştırmada Türkiye'de haber medyasının, siyasi baskı koşulları ve küresel düzeyde yaşanan medya krizi ile benzer bir dönüşüme uğradığı gözlenmiştir. Bu dönüşümün gazetecilerin işlerini kaybetmelerinin temel nedenlerinden biri olduğu anlaşılmıştır. Bu süreçte habercilik faaliyetini sürdürmek isteyen gazeteciler için sosyal medya araçları alternatif bir platforma dönüşmüştür. Ana akım haber mecralarından uzaklaştırılan Ruşen Çakır ve arkadaşları bu alternatifleri kullanarak Medyascope TV'yi kurmuşlardır. Yeni ortamda gazetecilik haber kaynağını büyük ölçüde sosyal medya oluşturmaktadır. Medyascope TV reklamlarla kar etme amacıyla kurumsallaşmış ancak bu hedefleri gerçekleşememiş, çeşitli vakıflardan alınan fon sitemiyle faaliyetlerini sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to evaluate the transforming processes observed in media in Turkey based on the Medyascope TV sample. For this purpose, news production practices of Medyascope TV by using the social media platforms were tried to be described. It was also questioned in the study why journalists break away from mainstream media in Turkey and why they use social media for production and dissemination of news. Based on that questioning it was examined how Medyascope TV was built and how its news production practices is. Beside this, news room and news organization of Medyascope TV was observed. Finally how Medyascope TV interacts with its audience and how it realizes its economic organization was examined. Ethnographic field study design was used in the study. For this purpose eight weeks participative observation were made in Medyascope TV studio. During eight weeks, deep interviews were made with administrators of Medyascope TV, professional and volunteer journalist, and program producers who support Medyascope TV. In addition, internet side of Medyascope TV and social media accounts of journalists were examined by using online ethnography technique as well. The data collected during the study were analyzed with descriptive data analyzing method. In the study, it was observed that Turkish news media was transformed as a result of condition of political suppression and global media crisis. It was understood that those transformation process in media is one of the main reason why journalist lose their jobs. During this process social media instruments have turned to be the alternative platforms for journalists who want to continue their jobs. Ruşen Çakır and his friends who lost their job in mainstream media have built Medyascope TV by using those alternatives. In the new era, social media constitutes the sources of news generally. In the beginning Medyascope TV was institutionalized for gaining profit with advertisement; but it did not accomplish that goal, so it continues its existence with the support of various foundations.